Home Belgeler & Haberler Selahattin Demirtaş Darbeyi Püskürten Vatandaşlara Hakaret Etti: Gerici, IŞİDci
Selahattin Demirtaş Darbeyi Püskürten Vatandaşlara Hakaret Etti: Gerici, IŞİDci

Selahattin Demirtaş Darbeyi Püskürten Vatandaşlara Hakaret Etti: Gerici, IŞİDci

0

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 15 Temmuz darbe girişiminin püskürtülmesinden 3 gün sonra terör örgütü PKK’ya yakınlığı bilinen Yeni Özgür Politika’ya darbe girişimini değerlendirdi. “Öcalan Mursi’ye Dönersin Demişti” başlıklı röportajda Demirtaş, iradesini darbecilerin elinden kurtaran ve bir çok şehit veren kahraman millete hakaret etti. Röportajın ilgili kısımlarını aşağıda alıntılıyoruz.

…AKP’den ve Erdoğan’dan bir beklenti içinde olmak yerine demokrasi cephesini büyütmek ve her iki darbeci zihniyete karşı da çok zorlu bir mücadeleyi daha fazla göze almak lazım. Her adımda gerilim daha da artacaktır. Çünkü Erdoğan’ın sokağa saldığı güruh, bir demokrasi mücadelesi filan vermiyor. Başbakan bayramdan filan söz ediyor ama bu düpedüz gerici bir anlayışın festivaline dönüşmüş durumda.

…IŞİD’çi bir kafa, bir güruh, Hüda-Parlısıyla, AKP’lisiyle bütün dinci, gerici gruplar, meydanlarda güç gösterisi yapıyor ve demokrasiden ne anladıklarını da gösteriyorlar. Hiç kimseyi bu ülkede yurttaş olarak bile görmek istemiyorlar. Özellikle darbe girişimi sırasında suçu günahı olmayan zavallı erlere bile neler yaptıklarını görüyorsunuz. Daha düne kadar o erler savaşta öldüğünde, cenaze törenlerinde “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” diyenler, şimdi o erleri linç ediyorlar, işkence yapıyorlar, boğazlarını kesiyorlar.

Dolayısıyla bu gerici grup, bırakın demokrasi için umut vaat etmeyi, büyük bir tehdittir. Bunlara karşı da bir mücadele göze alınmak zorundadır. Çünkü her alanda bunlar daha da pervasızlaşacaktır. Her alanda daha da cüretkar davranmaya çalışacaklar. Kürtlere, Alevilere, solculara, ilerici güçlere karşı linç kampanyaları hatta katliam girişimleri olabilir. Çünkü bu güruh artık kendini daha da güçlü hissedecektir. Bu bir yanılgıdır ama yanılgılarını anlayabilecek kapasiteleri yoktur bunların. Bu gerici kafa, tarihsel analizden yoksundur, reel politik tespitleri doğru yapmaktan yoksundur, toplumun iç dengelerini anlamaktan yoksundur. Bütün bunları anlamayan bir zihniyet, kaba güce dayanarak her şeyi değiştirebileceğini düşünüyor.

Metnin orijinal ve tam halini kaynağından okumak için tıklayın

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir