Home Belgeler & Haberler Sabiha Gökçen İşgalcilerinin Telsiz Emri: Direnen Kim Olursa Vurun’
Sabiha Gökçen İşgalcilerinin Telsiz Emri: Direnen Kim Olursa Vurun’

Sabiha Gökçen İşgalcilerinin Telsiz Emri: Direnen Kim Olursa Vurun’

0

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi iddianamesine, 15 Temmuz gecesi üst rütbeli şüphelilerin ‘Irmak’ kod adlarını kullanarak yaptıkları telsiz konuşmalarını kaydetmekle görevlendirilen uzman çavuşun notları yansıdı. İddianamede, 1. Tank Tabur Komutanı Şakir Çınar’ın, özellikle zimmeti olmayan piyade tüfekleri dağıtılan askerlerle yaptığı toplantıda, “Direnen polis, asker veya sivil kim olursa vurulacağı” şeklindeki sözlerine yer verildi.

İddianamede, Maltepe 2’inci Zırhlı Tugay Komutanlığı’nda 15 Temmuz 2016 günü karargah nöbetini ifa eden Uzman Çavuş Fatih Yayabaşı’nın, vardiya Amiri Süleyman Akgün’ün emri ile telsiz başına geçirildiği ve yine emir üzerine telsiz konuşmalarını not alarak parafladığı kağıtları kendi rızası ile bizzat görevlilere teslim ettiği anlatıldı. Teslim edilen 3 sayfalık notun ve 1 adet kodların bulunduğu listede yapılan incelemede, darbe kalkışmasının İstanbul ayağında aktif olarak görev alan şüphelilerin önceden planlanan görev dağılımına göre kod isimleri kullandıkları hatırlatıldı.

“IRMAK 81” kodunu kullanan Kurmay Yarbay Şakir Çınar’ın Sabiha Gökçen Havalimanı’nın kontrolünün sağlanmasında görevli olduğu ve telsiz konuşmalarının bu durumu teyit ettiği belirtilen iddianamede, “IRMAK 1” kodunu kullanan Tuğgeneral Özkan Aydoğdu’nun kalkışmaya 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı’ndan katılan unsurları koordine ettiği kaydedildi.

Halk direnince ‘takviye’ anonsu yapmışlar

İddianamede, “Tutulan notlara göre ‘IRMAK 5’ telsiz kodunu kullanan Kurmay Yarbay Fatih Karakaya ile ‘IRMAK 121’ telsiz kodunu kullanan Kurmay Binbaşı Zafer Gümüş’ün, muhtemelen darbe kalkışmasının olumsuz yönde seyir etmesi ve intikal edilen bölgelerde sivil halkın direnci ile karşılaşılması üzerine takviye amaçlı unsurların sevk edilmesi hususunda telsiz anonsları yaptıkları” vurgulandı.

“Basıp geçin”

“IRMAK 81” kodunu kullanan ve Sabiha Gökçen Havaliman’ının kontrolünün sağlanmasında görevlendirilen Kurmay Yarbay Şakir Çınar’ın, “IRMAK 1” kodunu kullanan Tuğgeneral Özkan Aydoğdu’ya “Trafik kapalı, polisler tarafından kapatıldı, Jandarma çatışın emri almış” şeklinde anons yaptığı, buna karşılık Aydoğudu’nun “Basıp geçin” şeklinde talimat verdiği, bu talimat üzerine Çınar’ın “Yolu açıp geçeceğiz” şeklinde cevap verdiği anonslar iddianamede yer aldı.

‘Acıbadem tamam’ dedi, 6 vatandaş şehit edildi

Anonslara göre, “IRMAK 8 kodunu kullanan ve Acıbadem Türk Telekom’un kontrolünün sağlanmasında görevlendirilen Kurmay Yüzbaşı Mehmet Karabekir’in 16 Temmuz 2016 saat 04.06 sıralarında telsizden kime hitap ettiği anlaşılmayacak şekilde “Acıbadem tamam” şeklinde anons yaptığı, bu anonsa göre Karabekir’in Acıbadem Türk Telekom’ un bulunduğu bölgede konuşlanmayı başardığı anlaşılmıştır” denildi.

İddianamede, devam eden süreçte Karabekir’in görev aldığı Acıbadem semtinde halkın direnç göstermesi üzerine, verilen talimatlara uygun olarak silah kullanıldığı ve yapılan son tespite göre 6 vatandaşın şehit edildiğinin tespit edildiği anlatıldı.

Toplantı yapıp mühimmat dağıttı

2. Zırhlı Tugay Komutanlığı’nda gerçekleştirilen toplantıda, 15 Temmuz 2016 tarihinde yapılacak kalkışma için stratejik noktalardan olan Sabiha Gökçen Havalimanını kontrol altında tutma görevinin Kurmay Yarbay Şakir Çınar’a verildiği belirtilen iddianamede, “Kalkışmaya iştirak edecek asker kişiler tarafından askeri araçlara Özkan Aydoğdu’nun talimatı ile mühimmat yüklendiği, saat 16.00 sıralarında Tabur Komutanı olan ve hakkında soruşturma yürütülmekte olan Kurbay Yarbay Fatih Karakaya’nın tüm bölük komutanları ile bir toplantı yaptığı, adı geçenin cephanelikten asker başına 100 tüfek mermisi, makineli tüfekler için 250 şerit mermi, bin uçak savar mermisinin temin edilmesi ve zırhlı araçlarla birlikte 1. Tank Taburu, 2. Tank Bölüğü’nün emrine girilmesi talimatını verdiği” vurgulandı.

Askerlere zimmetli olmayan piyade tüfekleri verilmiş

Verilen emir doğrultusunda görevlendirilen askerlerin hücum yeleklerini, kompozit başlıklarını aldıkları, kendilerine özellikle zimmetli olmayan piyade tüfeklerinin verildiğine değinilen iddianamede, “1. Tank Tabur Komutanı Şakir Çınar’ın askerlere yaptığı toplantıda, ‘Sıkıyönetim ilan edildiğini, Sabiha Gökçen Havalimanının güvenliğinin sağlanacağını, silah kullanma yetkilerinin bulunduğunu, buna direnen olursa polis, jandarma, sivil veya asker kim olursa etkisiz hale getirileceğini, gerekirse vurulacağını, asker içinden de direnen olursa onlar içinde aynı şekilde davranılacağını’ söylediği anlatıldı. İddianamede, Çınar’ın daha sonra askerlere elinde bulunan plastik kelepçeleri gösterip, cep telefonunu işaret ettiği ‘Yurtta Sulh Cihanda Sulh’ isimli WhatsApp grubunu anlattığı, kendisinin de bu grubun içerisinde olduğunu belirttiği ifade edildi.

WhatsApp grubu kuruldu

Kurmay Albay Muzaffer Düzenli’nin Ankara’dan getirdiği talimatlar çerçevesinde darbe girişimine başlandığı ve saat 22.18 sıralarında askeri araçların görevlendirilen bölgelere intikal etmek üzere kışladan çıkış yapmaya başladıkları hatırlatılan iddianamede, “Organize olmak ve görev yerlerindeki son durum hakkında bilgi aktarımı yapmak amacıyla Düzenli’nin talimatları doğrultusunda Kurmay Binbaşı Mehmet Murat Çelebioğlu tarafından WhatsApp grubu kurularak darbe girişiminin İstanbul ayağında görevlendirilen rütbelilerin bu gruba eklendiği” belirtildi.

‘Halka baskı kurmak için üzerilerine ateş edin’

İddianamede, Muzaffer Düzenli’nin Ankara’dan bu gruba dahil olduğu ve ‘özellikle halk üzerinde baskı kurmak ve mukavemet edenlerin dirençlerini kırmak amacıyla halk üzerine ateş edilmesi’ yönünde emir ve talimatlar gönderdiği, tugay komutanlığından bölgelere sevk edilen rütbelilerin sevk ve idaresinin bu şekilde gerçekleştirildiği” kaydedildi.

burada kuruldu

İstanbul’daki darbe girişiminin ne zaman ve nerede planlandığı iddianamede anlatıldı. Buna göre 12 Temmuz saat 19.00’da General Nurettin Baransel Kışlası 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı’nda başlayan toplantının 14 Temmuz saat 01.30’a kadar sürdüğü kaydedildi. Toplantıya başka illerden gelen rütbeli askerlerin de aralarında olduğu ordu komutanları, garnizon komutanları, alay komutanları ve okul komutanlarının katıldığı belirtildi. Darbeci askerlerin toplantıda 15 Temmuz’daki darbe girişimine ilişkin bir dizi kararlar aldığı belirtildi. Buna göre, “Yurta Sulh” isimli whatsapp grubu oluşturdukları, Sabiha Gökçen Havalimanı, Boğaz köprülerinin girişleri, Emniyet Müdürlüğü ile Çevikkuvvet Şube Müdürlüğü, İstanbul Valiliği, Türk Telekom binası, Fenerbahçe Orduevi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve bazı kamu kurumlarının emniyet altına alınması, buralara tank ve zırhlı personel taşıyıcı ile mühimmatlı personel gönderilmesi kararı alındığı kaydedildi.

Darbe saati öne çekildi

İddianamede şüpheli ve tanık ifadelerine de yer verildi. İfadelerde, darbenin gece saat 03.00’de yapılmasının kararlaştırıldığı ancak bilgi sızdırılması ihtimaline karşı saatin öne çekildiği anlatıldı. İddianamede tanık ifadelerine de yer verildi. Sorguları sırasında, “Darbe yapılacağını bilmiyorduk” şeklinde savunma yapan şüphelilere yönelik ise iddianamede, “Darbe yapılacağını bilmemeleri hayatın olağan akışına aykırı” ifadesi kullanıldı.

Kaza olmasa Akıncılar’ı o yönetecekti

İddianamede Giresun’da 5 Temmuz tarihinde yaşanan helikopter kazasında eşi ve kızını kaybeden, kendisi de yaralanan Giresun eski Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Mustafa Doğru ile ilgili ilginç bir bilgi de yer aldı. Doğru’nun darbenin komuta merkezi olduğu belirlenen Akıncılar Üssü’nü yönetecek isimlerden bir tanesi olarak belirlendiği ancak helikopter kazasında yaralandığı için Akıncılar’a gidemediği belirtildi. Darbeye katılan askerlerin her birine 100’er tüfek mermisi, 250 şerit halinde makineli tüfek mermisi, bin uçaksavar mermisi verilmesi yönünde karar alındığı belirtildi.

Sabiha Gökçen neden hedefti

İddianamede şüphelilerin 8 zırhlı araçla Sabiha Gökçen Havalimanı’nı işgal etmeye kalkışma sebebine de yer verildi. Örgüt, hava ulaşım hareketlerinin buradan kontrol edilmesi, devlet büyüklerinin burayı kullanacakları ihtimalinin düşünülmesi, stratejik öneme sahip olması, en işlek havalimanı olması ve darbe girişimi sırasında hava harekatlarının koordinesinin buradan sağlanması nedeniyle Sabiha Gökçen’i işgal etmek istedi. Ayrıca farklı illerden darbeye katılmak için gelen askerlerin de buraya inmeleri planlanmış.

İddianameye göre Sabiha Gökçen’in kontrolü için ‘IRMAK 81’ kodlu Yarbay Şakir Çınar görevlendirildi. Belirlenen bölgeye giderken polis tarafından durdurulan Yarbay Çınar, Tuğgeneral Aydoğdu ile bağlantı kurarak durumu aktardı. Aydoğdu ise “Basıp geçin” şeklinde talimat verdi. Bu talimata Çınar “Yolu Açıp geçeceğiz” karşılığını verdi.

Metnin orijinal ve tam halini kaynağından okumak için tıklayın

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir