Home Belgeler & Haberler Rus uçağını düşüren pilotlar FETÖ’den tutuklandı
Rus uçağını düşüren pilotlar FETÖ’den tutuklandı

Rus uçağını düşüren pilotlar FETÖ’den tutuklandı

0

Uluslararası medyaya göre, FETÖ soruşturması dahilinde Suriye sınırında 24 Kasım 2015’te Rus savaş uçağını düşüren Türk jetinin pilotları tutuklandı.

Uluslararası haber ajansı AFP ve Rus basınındaki haberlere göre, konuya ilişkin açıklama bir Türk yetkiliden geldi.

Yabancı basın mensuplarına açıklama yapan yetkili, “Rusya’ya ait SU-24 savaş uçağını 24 Kasım 2015’te düşüren operasyonun parçası olan iki pilot gözaltında” dedi.

Haberlerde pilotların tutuklandığı belirtildi. Rus uçağının hava sınırı ihlali yaptığı iddiasıyla düşürülmesinin ardından Ankara ve Moskova arasında kriz yaşanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Rus uçağını düşüren pilotların Pensilvanya ile bağlantıları olabilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişimine yönelik soruşturmada Rus uçağını düşüren pilotların gözaltına alınmasını Elcezire televizyonuna verdiği röportajda şöyle değerlendirdi: “Yargı, Rus uçağını vuran iki tutuklu pilota ilişkin şüpheler üzerinde duruyor. Yargı bununla ilgili, bir şüpheyi ortaya koyacak olmalı ki, bu pilotlar gözaltına alındı ve süreç başlatıldı.”

Ellerinde Rus uçağının düşürülmesiyle ilgili bir bilgi olmadığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu anda hava sahasına girişlerle alakalı şunu söyleyebiliriz, Türk hava sahası ihlal edilmiştir ve defalarca uyarıda bulunulmuştur. Bu uyarılara rağmen ihlal devam etmiştir. Bu olayın ya da bu insanların bağlantılarının ilgisi var mı yok mu bunu bilemiyoruz.

Pensilvanya’yla bu pilotların bağlantısı olabilir. Ama bunu yargı ortaya çıkaracaktır. Bizim elimizde Rus uçağıyla veya o uçağın düşürülmesiyle ilgili bir bilgi yok. Darbe girişimiyle alakalı gözaltılar var. TBMM’ye kendi halkına bombardıman yaptı bu insanlar ve benzer bir şekilde Külliye’yi de bombaladılar. Başbakanlık Ofisi’ne de saldırı düzenlediler” diye konuştu.

1. Kaynak2. Kaynak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir