Home Kronoloji

Kronoloji

En Uzun Gece

2016
Tem 15

16:00

MİT, bir binbaşıdan gelen ihbar üzerine, 3 helikopter ile bir faaliyet icra edileceği bilgisini Genelkurmay’a iletti.

Tem 15

21:00

Gizli tutulan girişimin sızması üzerine darbeyi 03.00’te yapmayı planlayan cuntacılar erken harekete geçti.

Tem 15

22:00

Ankara’da savaş uçakları alçak uçuşa başladı. Genelkurmay Başkanlığı Karargahı ve TRT Genel Müdürlüğü bir grup askerce ele geçirildi. Aynı saatlerde İstanbul’da Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri bir grup asker tarafından geçişe kapatıldı.

Tem 15

22:10

Olağanüstü durum üzerine Başbakanlık Müsteşarı başkanlığında Çankaya Köşkü’nde koordinasyon merkezi kuruldu.

Tem 15

22:15

Atatürk Havalimanı önüne tanklar getirildi.

Tem 15

22:30

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda jandarma, havalimanındaki polislerin silahlarına el koydu.

Tem 15

22:50

Astsubay Ömer Halisdemir, Özel Kuvvetler Karargahı’nı ele geçirmek isteyen darbecilerin başındaki Tuğgeneral Semih Terzi’yi alnından vurarak öldürdü.

Tem 15

23:00

Darbeciler Çengelköy’de direnen vatandaşlara hedef alarak ateş etmeye başladı. Aynı saatlerde saraçhanedeki İBB’nin önünde toplanan kalabalığın üzerine de ateş açtı.

Tem 15

23:04

Başbakan Binali Yıldırım önce NTV, akabinde A Haber televizyon kanallarının canlı yayınlarına bağlanarak yaptığı açıklamada, “bir kalkışma girişimi”nin olduğunu belirtti. Yıldırım, “Bu girişime izin verilmeyecektir. Bunu yapanlar en ağır bedeli ödeyeceklerdir. Askerin içerisinde bir grubun kalkışması söz konusu.” dedi.

Tem 15

23:24

Ankara’nın Gölbaşı ilçesindeki Polis Özel Harekat Eğitim Merkezi darbecilerce hedef alındı.

Tem 15

23:30

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın, darbe girişiminde bulunan bir grup asker tarafından rehin alındığı bildirildi.

Tem 15

23:44

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli darbeyi kınayarak hükümetin yanında olduğunu bildirdi.

Tem 15

23:45

Darbeciler Atatürk Havalimanı’nda uçuş trafiğini durdurdu. Genelkurmay’da silah sesleri duyuldu ve bir helikopterden dışarıda bulunanların üzerine ateş açıldı.

Tem 15

23:48

TRT yayını karartıldı.

Tem 15

23:50

Vatandaşlar sokağa akın etmeye başladı. Askerler Taksim Meydanı’nda konuşlandı.

Tem 15

23:50

Darbeci askerler TRT binasına girdi.

Tem 16

00:00

Güvenlik kaynaklarınca, “Askeri kalkışma, ordu içerisindeki Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) mensubu bir grup subay tarafından yapılmaya çalışılmaktadır.” açıklaması yapıldı.

Tem 16

00:01

Marmaris’te bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı’na doğru hareket etmek üzere kaldığı oteli terk etti.

Tem 16

00:02

TRT’yi işgal eden kalkışmacı askerler spiker Tijen Karaş’a zorla korsan darbe bildirisi okuttu. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarınca açıklamanın TSK tarafından yapılmadığına dikkat çekilerek “Korsan bildiridir. Gerekli özenin gösterilmesini rica ederiz” denildi. Korsan bildirinin TRT’de okutulmasından bir süre sonra TÜRKSAT TRT’nin yayınını kesti.

Tem 16

00:09

Ankara Yenimahalle’de bulunan Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) kampüsüne askeri helikopterlerce ateş açılması üzerine MİT’in çevre güvenliğini sağlayan unsurlarca saldırıya silahla karşılık verildi. Çatışma gece boyu aralıklarla sürdü.

Tem 16

00:35

Darbe girişimiyle ilgili ilk soruşturma İstanbul’da başlatıldı. Küçükçekmece Başsavcısı Ali Doğan, darbe girişimini yapan askerlerle ilgili soruşturma başlatıldığını ve askerlerin görüldükleri yerde tutuklanacaklarını bildirdi.

Tem 16

00:37

Cumhurbaşkanı Erdoğan CNN Türk televizyonuna bağlanarak, askeri kalkışmaya tepki gösterdi ve halkı meydanlara şu şekilde davet etti. “Ülkemizin birliği beraberliğine yönelik bu harekete karşı milletçe vereceğimiz güzel bir cevapla bunlar güzel bir ceza alacaktır. Bu ülkeye ait uçağı, helikopteri, tankı kullanarak milletin üzerine gelmenin bedelini çok ağır ödeyeceklerdir. Meydanı onlara..Read More

Tem 16

00:40

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın talimatı üzerine 81 ilde okunan birlik selaları ile Türkiye genelinde vatandaşlar sokağa çıkarak darbe girişiminde bulunanlara tepki göstermeye başladı.

Tem 16

00:50

Anadolu Ajansı, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın rehin alındığını duyurdu. Hava kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal darbeciler tarafından katıldığı düğünde derdest edildi. Genel Kurmay İkinci Başkanı Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak, Jandarma Genel Komutanı Galip Mendi de darbecilerin rehin aldığı rütbeliler arasındaydı.

Tem 16

00:57

AB Bakanı Ömer Çelik NTV’den askerlere emre itaatsizlik çağrısında bulundu.

Tem 16

00:57

Saldırganlar, TRT yayınlarını kesen TÜRKSAT’ın Gölbaşı’ndaki tesislerine askeri helikopterlerle saldırdı. İki Türksat çalışanı, darbecilere direnirken şehit oldu.

Tem 16

01:01

Ankara Emniyet Müdürlüğü savaş uçağı ve helikopterlerin saldırısına uğradı. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, “Bu, TSK içinde bir cuntanın kalkışma girişimidir.” dedi.

Tem 16

01:07

Kemal Kılıçdaroğlu attığı tweet ile darbenin karşısında olduğunu belirtti.

Tem 16

01:30

Çankaya Köşk’üne ateş eden 5 zırhlı araca güvenlik görevlileri silahla karşılık verdi. Halkın da desteği ile darbeciler püskürtüldü. TBMM Başkanı İsmail Kahraman da Başbakanlık Koordinasyon Merkezine geldi ve TBMM’nin açık tutulması kararı alındı

Tem 16

01:39

TBMM Genel Kurul Salonu açıldı. TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve milletvekilleri Genel Kurul Salonu’nda yerini aldı.

Tem 16

01:49

Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı canlı yayına bağlanarak “ eşkıyalar başarılı olamayacak, paralel ihanet şebekesiyle karşı karşıyayız” dedi.

Tem 16

01:50

Eğitim ve tatbikat gibi gerekçelerle darbe girişimine dahil edilen bazı askeri personel teslim olmaya ve kullandıkları zırhlı araçları terk etmeye başladı.

Tem 16

02:00

Darbe girişiminin ardından bazı askerler gözaltına alınmaya başlandı.

Tem 16

02:20

Darbeci askerler Gölbaşı Özel Harekât Daire Başkanlığı’nı havadan hedef aldı. Hava saldırısı sonucu 50 polis şehit oldu. Türk Hava Kuvvetleri’nin kontrolündeki bir F-16 uçağı, darbe girişiminde bulunanların elindeki Sikorsky helikopteri düşürdü.

Tem 16

02:23

Jandarma Harekat Başkanı Tümgeneral Arif Çetin: “Darbe girişimini şiddetle bastıracağız. Darbe girişimini kesinlikle reddediyoruz, birliklerimizin başındayız.” dedi.

Tem 16

02:30

TRT’yi ele geçirmeye kalkışan 1’i rütbeli 5 asker, vatandaşlar ve polis tarafından etkisiz hale getirildi. TRT’yi ele geçiren darbeciler binadan çıkarıldı.

Tem 16

02:35

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne girmeye çalışan terör örgütü FETÖ mensubu 3’ü rütbeli 13 asker gözaltına alındı.

Tem 16

02:42

TBMM’ye ilk bomba atıldı. Atılan bomba nedeniyle bazı polis memurlarıyla Meclis görevlileri yaralandı, kulis camları kırıldı. TBMM gece boyu 7 defa bombalandı.

Tem 16

02:49

Meclise yeni bir bomba atıldı ve TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve Genel Kurul’daki milletvekilleri Meclis sığınağına indi.

Tem 16

02:55

Yeniden NTV televizyon yayınına bağlanan Başbakan Binali Yıldırım, “Havadaki jetlerle kurumlarımıza mermi, bomba yağdıranlar adeta bu terör örgütünün elemanı gibidir, devamı gibidir. Asla ve asla böyle bir iş, şanlı Silahlı Kuvvetler bayrağı altında görev yapan hiçbir subayımıza, hiçbir askerimize yakıştırılacak bir iş değildir.” dedi.

Tem 16

03:00

TRT yeniden normal yayınına döndü. TRT Genel Müdürlüğü binasını ele geçirmeye çalışan askerler gözaltına alındı.

Tem 16

03:10

Başbakan Yıldırım, Ankara semalarında, MİT, Meclis, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık gibi kritik bölgeler üzerinde uçuş yapan her türlü askeri helikopter ve uçağın füzeyle indirileceğini açıkladı.

Tem 16

03:15

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yeniden çatışma sesleri gelmeye başladı.

Tem 16

03:19

Ak Parti’nin kuruluşundan bu yana reklam işleriyle uğraşan şirketin sahibi Erol Olçok ve 16 yaşındaki oğlu Abdullah Tayyip Olçok, Boğaziçi Köprüsü’ndeki FETÖ saldırısı sonucu şehit oldu.

Tem 16

03:20

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uçağı, İstanbul’a indi.

Tem 16

03:23

Doğan medya grubunun bulunduğu merkez binası askerler tarafından basıldı.

Tem 16

04:00

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, darbe girişiminde bulunan terör örgütü FETÖ/PDY irtibatlı yargı görevlileri ve sözde “Yurtta Sulh Komitesi” mensubu general, amiral, subay, astsubay, er ve erbaşlar hakkında gözaltı kararı verdi.

Tem 16

04:07

Cumhurbaşkanı Erdoğan havalimanında kendisini karşılayan kalabalığa bir konuşma yaptı.

Tem 16

04:42

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Marmaris’te konakladığı ve gece yarısı ayrıldığı otele helikopterlerden ateş açıldı. Helikopterlerden inen yüzleri maskeli ve ağır silahlar taşıyan askerler oteli abluka altına aldı. Çıkan çatışmada 5 polis yaralandı.

Tem 16

05:10

Hürriyet gazetesi ve Doğan Haber Ajansı’nın da bulunduğu Doğan Medya Center binasındaki baskın, polis ekiplerinin askerleri gözaltına almasıyla sona erdi.

Tem 16

05:18

Atatürk Havalimanı’nın kontrolü tamamen sağlandı. Havalimanındaki işleyiş normale döndü ve uçuşların 06:00 itibariyle başlayacağı açıklandı.

Tem 16

05:20

Başbakan Yıldırım, resmi twitter hesabından darbe girişimi içerisinde yer alan bir generalin öldürüldüğü bilgisinin geldiğini ve aralarında albayların da bulunduğu 130 askerin gözaltına alındığını bildirdi.

Tem 16

06:00

Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığınca, darbe girişimiyle ilgili soruşturma başlatıldığı, Gölbaşı’ndaki Özel Harekat Merkezi’nde 42 kişinin hayatını kaybettiği, bölgede olayların kontrol altına alındığı bildirildi.

Tem 16

06:12

Boğaziçi Köprüsü’nde tank, TOMA ve bir motosikleti hedef aldı, bir kişi hayatını kaybetti, ikisi yaralandı.

Tem 16

06:26

Darbe girişiminde bulananlar Cumburbaşkanlığı Külliyesi ve çevresini F16 savaş uçaklarıyla bombaladı. Çok sayıda vatandaş hayatını kaybetti.

Tem 16

06:30

Güvenlik çemberine alınan Çankaya Köşkü ve Başbakanlık Resmi Konutu’na çıkan tüm yollar kapatıldı. Darbe girişiminde bulunan FETÖ mensuplarınca kullanılan ve TÜRKSAT’ı bombalayan askeri helikopter Gölbaşı’nda düşürüldü.

Tem 16

06:42

Darbe girişiminde İstanbul Boğaziçi Köprüsü’nü kontrol eden askerler teslim oldu. Halk gece boyu 35’in üzerinde vatandaşı şehit eden darbeci askerlere yoğun tepki gösterdi, zırhlı araçların üzerinde istiklal marşı okudu.

Tem 16

06:52

Başbakan Yıldırım, Genelkurmay Başkanlığı’na vekaleten 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar’ın atandığını bildirdi.

Tem 16

07:00

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi yakınındaki Jandarma Genel Komutanlığı’nın bulunduğu kavşağa askeri uçaktan bomba atıldı.

Tem 16

07:05

TSK internet sitesinden darbe girişiminin devam ettiği duyuruldu. Açıklamada şöyle dendi: “Türk Silahlı Kuvvetleri, Yurtta Sulh Harekatı’na kararlı şekilde devam etmektedir. Yurtta Sulh Harekatı’na karşı koyan tüm unsurlara müdahale edilmektedir. Halkımızın emniyet ve can sağlığı gereğince evlerinde kalmaları ve sokağa çıkmamaları önemlidir.”

Tem 16

07:10

İçişleri Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre, FETÖ mensubu 336 kişi gözaltına alındı.

Tem 16

07:12

İstanbul’daki Acıbadem Türk Telekom santralini işgal eden askerler teslim oldu.

Tem 16

07:38

AFP’ye konuşan FETÖ elebaşı, başarısız darbe girişimini kınadı ve ağzındaki baklayı çıkardı: “içlerinde bizi sevenler olabilir”.

Tem 16

07:41

Genelkurmay Başkanlığı’ndan dışarıya çıkarılan tanktan, barikat amacıyla kurulan kamyonların olduğu bölgeye ateş açıldı.

Tem 16

07:50

Fetullahçı Terör Örgütü üyesi 29 albay ve 5 general, İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından görevden uzaklaştırıldı.

Tem 16

08:00

İstanbul’da metro ve vapur seferleri yapılmaya başlandı.

Tem 16

08:10

Boğaziçi Köprüsü kısmen trafiğe açıldı.

Tem 16

08:32

Ankara Akıncı Jet Üs Komutanlığına operasyon düzenlendi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar serbest kaldı ve Çankaya Köşkü’ne geldi.

Tem 16

08:36

Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Özel Harekat polislerince ele geçirildi. Karargahtaki Fethullahçı Terör Örgütü’ne mensup askerler etkisiz hale getirildi.

Tem 16

09:10

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), silahlı terör örgütü FETÖ üyesi hakim ve savcılar hakkında en ağır tedbiri almak üzere toplandı.

Tem 16

09:32

Darbe girişimiyle ilgili başlatılan soruşturmalar kapsamında, Türkiye genelinde, aralarında generallerin de bulunduğu silahlı terör örgütü FETÖ üyesi bin 374 TSK personeli gözaltına alındı.

Tem 16

09:40

Genelkurmay Başkanlığı’ndan çıkan 200’e yakın silahsız er ve erbaş polise teslim oldu.

Tem 16

09:44

FETÖ’nün darbe girişimi nedeniyle çıkan olaylarda Türkiye genelinde, 90 kişinin şehit olduğu, bin 154 kişinin yaralandığı bildirildi.

Tem 16

09:46

Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk ile Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı (EDOK) Muhabere ve Destek Eğitim Komutanı Korgeneral Metin İyidil hakkında, vatana ihanet suçundan işlem başlatıldı.

Tem 16

09:56

Soruşturmalar kapsamında, Türkiye genelinde silahlı FETÖ üyesi bin 563 kişi gözaltına alındı

Tem 16

09:58

Türkiye genelindeki tüm hakim ve savcılardan izinli olanların, izinlerini keserek derhal görevlerine başlamalarına ve adli tatilin iptaline karar verildi.

Tem 16

10:07

10:07

Tem 16

10:22

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir süre kalıp ayrıldığı Marmaris’teki otele ağır silahlarla helikopterlerden ve karadan ateş açan askerler, darbe girişiminin başarısız olması sonucu bölgeden kaçtı.

Tem 16

10:34

Genelkurmay Başkanlığı içinde darbeye katılmadığı için elleri bağlı olarak odalarda kilitli tutulan subay ve astsubaylar, sabah saatlerinde tahliye edildi. Aralarında tankçı subay ve astsubayların da bulunduğu bir grup rütbeli asker ve erbaş da teslim oldu.

Tem 16

10:37

Başbakan Yıldırım, “Genelkurmay Başkanımız Hulusi Akar, sağ salim kurtarıldı ve şu anda Çankaya’da kriz merkezinde görevinin başındadır.” açıklamasında bulundu.

Tem 16

10:41

Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda üslenen FETÖ mensupları, darbe girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlanması üzerine üssü terk etmeye başladı.

Tem 16

11:01

Genelkurmay Başkan vekili Orgeneral Ümit Dündar darbe girişiminin önlendiğini açıkladı.

Tem 16

11:27

Genelkurmay Başkanlığı Karargahı’nda bulunan FETÖ terör örgütü mensubu askerler, teslim olmak için müzakere talebinde bulundu.

Tem 16

12:04

Özel Harekât polislerinin operasyon düzenlediği Jandarma Genel Komutanlığı binasında 200 kadar asker gözaltına alındı.

Tem 16

12:10

İstanbul’u da kapsayan Marmara bölgesi üzerindeki hava sahası tüm hava araçlarının uçuşlarına kapatıldı. Bu yasak, darbe tehlikesinin hala devam ettiğinin göstergesiydi.

Tem 16

12:56

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosunda görevli 3 Cumhuriyet savcısı, sanıkları teslim almak için Genelkurmay Başkanlığı nizamiyesine geldi.

Tem 16

12:57

Başbakan Yıldırım, Çankaya Köşkü’ne geldi, kameraların karşısına geçti ve açıklamalarda bulundu. Yıldırım, “Bu kalkışma bastırılmıştır, toplam 161 şehidimiz, şu ana kadar bin 440 yaralımız vardır. Bu aşağılık kalkışmaya, bu olaya karışan şu ana kadar 2 bin 839 çeşitli rütbede subay, asker gözaltına alınmıştır. Üst düzey rütbeliler de mevcuttur.” dedi.

Tem 16

13:21

MİT’ten operasyonlara yönelik açıklama yapıldı. “sistematik operasyonlar tamamlandı, nokta operasyona geçtik.”

Tem 16

13:30

Darbeye karışan 8 kişi askeri helikopterle Yunanistan’a kaçtı.

Tem 16

14:37

HSYK Genel Kurulu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın gözaltı kararı doğrultusunda 5 HSYK üyesinin üyeliğinin düşürülmesine karar verdi. HSYK 2. Dairesi, 541’i ilk derece idari yargıda, 2 bin 204’ü ilk derece adli yargıda olmak üzere toplam 2 bin 745 hakimi açığa aldı.

Tem 16

14:43

HSYK Genel Kurulu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın gözaltı kararı doğrultusunda 5 HSYK üyesinin üyeliğinin düşürülmesine karar verdi. HSYK 2. Dairesi, 541’i ilk derece idari yargıda, 2 bin 204’ü ilk derece adli yargıda olmak üzere toplam 2 bin 745 hakimi açığa aldı.

Tem 16

15:03

Danıştay Başkanlığı’ndaki FETÖ mensubu üyelerden 5’i Danıştay Genel Kurul Salonu’nda gözaltına alındı.

Tem 16

15:26

FETÖ’nün darbe girişimiyle ilgili haklarında yakalama kararı bulunan 10 Danıştay üyesi gözaltına alındı.

Tem 16

16:08

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, terör örgütü üyeliği suçundan 140 Yargıtay, 48 Danıştay üyesi hakkında gözaltı kararı alındı. Bu ana kadar gözaltı kararı alınan isimlerden 11 Yargıtay ve 4 HSYK üyesi gözaltına alındı.

Tem 16

17:00

Başbakan Binali Yıldırım olağanüstü toplanan TBMM Genel Kurulu’nda milletvekillerine hitap etti. Yıldırım, konuşmasına İstiklal Marşı’ndan dizeleri okuyarak başladı

Tem 16

18:10

Soruşturma kapsamında 2. ordu komutanı Orgeneral Adem Huduti’yle 2. ordu kurmay başkanı ve Malatya Garnizon komutanı Tümgeneral Avni Angun gözaltına alındı.

Tem 16

18:15

Eski Hava kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, Ankara Kazan İlçesi’ndeki Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda gözaltına alındı. Burada bulunan diğer askerlerin de silahlarını bırakarak teslim oldukları öğrenildi.

Tem 16

18:46

Örgüt mensuplarınca darbe girişiminde kullanılan Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün bahçesindeki tanklar, askeri tırlarla kışlaya çekildi.

Tem 16

20:02

FETÖ’nün darbe girişiminin ardından yürütülen soruşturma kapsamında, evinde arama yapılan Anayasa Mahkemesi Üyesi Alparslan Altan gözaltına alındı.

Tem 16

20:50

Ankara Akıncı 4. Ana Jet Üssü’nde yürütülen FETÖ darbesine yönelik operasyonda Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi kurtarıldı. Mendi’nin görevinin başına döndüğü bildirildi.

Tem 16

21:09

FETÖ’nün darbe girişimi ardından yürütülen soruşturma kapsamında evinde arama yapılan Anayasa Mahkemesi üyesi Erdal Tercan, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı (KOM) ekiplerince gözaltına alındı.

Tem 16

21:57

FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin soruşturma başlatan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, tüm ağır ceza Cumhuriyet başsavcılıklarına yazı göndererek, “aynı örgüte üye oldukları değerlendirilen” idari ve adli yargıda görev yapan toplam 2 bin 745 hakim ve savcının gözaltına alınmasını ve haklarında soruşturma yürütülmesini istedi.

Tem 17

00:30

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Meclis Başkanı İsmail Kahraman, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP lideri Devlet Bahçeli’yi telefonla arayarak teşekkürlerini iletti. Darbe girişimine karşı Meclis’in onurlu bir duruş sergilediğini kaydeden Erdoğan demokrasiye sahip çıkma konusunda tüm partilerin ortak tavır sergilemelerinin önemini vurguladı. Erdoğan HDP’den ise hiçbir isimle görüşmedi.

Tem 17

10:00

Darbe girişiminin ardından helikopterle Yunanistan’ın Dedeağaç kentine kaçan askerler, ‘ülkeye kaçak girmek’ ve ‘iki ülke arasındaki dostluğu tehlikeye sokmak’ suçundan Yunanistan’da savcı karşısına çıkarıldı. Dedeağaç Havaalanı’na bırakılan askeri helikopter de iade işlemlerinin ardından Türkiye’ye götürülmek üzere yola çıkarıldı.

Tem 17

13:13

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, NTV’ye konuştu: “Şimdiye kadar altı bin kişi gözaltına alındı. Bu konudaki yasal süreç devam edecek.”

Tem 17

14:19

Merkez Bankası’ndan açıklama geldi: “Gerekli görülmesi halinde, finansal istikrarı korumaya yönelik ihtiyaç duyulacak tüm önlemler alınacaktır.”

Tem 17

16:35

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başyaveri Albay Ali Yazıcı gözaltına alındı.

Tem 17

16:50

Genelkurmay’dan yapılan yazılı açıklamada, darbe girişiminin engellemesindeki en büyük rolün ‘yüce millet’e ait olduğu ve darbeyi planlayanların amacına ulaşamadan etkisiz hale getirildiği belirtildi.

Tem 17

17:54

Ak Parti’nin reklam kampanyalarını yürüten yakın arkadaşı Erol Olçok ve oğlu Abdullah Tayyip Olçok’un cenazelerine katılan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan gözyaşlarını tutamadı: “Biz bu yolda kefenimizle yürüyoruz, bu haşhaşilerin hakkından geleceğiz. Daha fazla konuşamayacağım. Allah hepsine rahmet etsin.” Olçok ve oğlu, darbe girişimi gecesi Boğaziçi Köprüsü’nde FETÖ mensubu darbecilerin kurşunlarıyla hayatlarını..Read More

Tem 17

19:22

Erdoğan: “Meydanları boş bırakmak yok. Cumaya kadar alanlardayız.” açıklamasını yaptı.

Tem 17

19:45

Reuters: Özel harekat polisleri, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki askerleri, darbe girişimine destek verdikleri gerekçesiyle gözaltına almak istedi. Polisler, askerlerin direnmesi üzerine havaya ateş açtı. Askerlerin gözaltına alındığı belirtildi…

Eki 16

01:00

Darbeciler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ayrıldığı otele saldırı düzenledi. Darbe girişimine katılmayan generaller televizyonlara bağlanmaya başladı.