Home Belgeler & Haberler Jandarma Genel Komutanlığı’nı 40 Özel Harekat Polisi Kurtardı
Jandarma Genel Komutanlığı’nı 40 Özel Harekat Polisi Kurtardı

Jandarma Genel Komutanlığı’nı 40 Özel Harekat Polisi Kurtardı

0

AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek başkanlığındaki FETÖ’nün Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu, Gölbaşı Polis Özel Harekat Daire Başkanlığının ardından Yenimahalle’deki Ankara Özel Harekat Şube Müdürlüğünü ziyaret etti.

Komisyon üyelerini, Ankara Emniyet Müdürü Karaaslan, Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Yaman Ağırlar, Ankara Özel Harekat Şube Müdürü Eraslan Er, diğer emniyet yetkilileri ile özel harekat polisleri karşıladı.

Petek, burada müdürlüğün anı defterine, “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Bu vatan topraklarının üzerinde başımız dik, alnımız açık, al bayrağımızın gölgesinde yaşamayı şehit ve gazilerimize borçluyuz. 15 Temmuz şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anarken gazilerimize şifa ve şükranlarımızı sunuyoruz.” ifadelerini yazdı.

Petek’in ardından komisyonun diğer üyeleri de defteri imzaladı.

“Artık hiç kimse yanlış işlere teşebbüs edemeyecek”

Komisyon üyeleri, ilk olarak Ankara Emniyet Müdürü Karaaslan’ı dinledi.

Hain darbe girişiminin yaşandığı gün Doğu ve Güneydoğu’da devam eden operasyonlar nedeniyle Ankara Özel Harekat Şube Müdürlüğünde sadece 40 personel bulunduğunu belirten Karaaslan, söz konusu kahraman 40 personelin Şube Müdürü Er’in komutasında Jandarma Genel Komutanlığını darbecilerin elinden kurtardığını söyledi.

Darbe girişiminde Ankara Emniyet Müdürlüğü olarak 6 şehit verdiklerini ve 74 personelin de yaralandığını anımsatan Karaaslan, 55 aracın kullanılamaz halde geldiğini, 218 aracın ise hasar gördüğünü bildirdi. Karaaslan, “Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü binamız, uçakla bombalamanın ardından hasar gördü. Hasarda su şebekesinin zarar görmesiyle adeta cumhuriyetle yaşıt olan Terörle Mücadele Şubenin arşivi sular altında kaldı. Arşiv tamamen tahrip olmuştu ama çok şükür yüzde 99’unu kurtardık.” dedi.

“Silahlı sivillerin olduğu yönünde bir bilgi gelmedi”

Darbe girişimi nedeniyle en yoğun çatışmaların Ankara’da yaşandığını dile getiren Karaaslan, darbecilerle mücadele kapsamında Ankara’da yaklaşık 8 bin 600 kişinin gözaltına alındığını, bunlardan 5 bininin tutuklandığını aktardı.

Komisyon üyesi AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ’ın “Darbeciler iç savaş çıkartmak amacıyla bazı sivillere silah verdi” yönündeki iddiaların gerçek olup olmadığını sorması üzerine Karaaslan, şöyle konuştu:

“Bize silahlı sivillerin olduğu yönünde bir bilgi gelmedi. Bizim en büyük şansımız gece saat 01.00, 02.00 gibi olayın bizim lehimize gelişmesi. Bu karşı tarafın maneviyatını bozdu, direncini kırdı. Askerin içinde bu kadar silahlı adamları varken bizim içimizde de vardı. Eğer bu iş, sabah saat 04.00’e, 05.00’e kadar uzasaydı biz de içimizdeki şerefsizler tarafından arkadan vurulacaktık. O nedenle sivillere ihtiyaçları da yoktu.”

Ankara Özel Harekat Şube Müdürlüğü başta olmak üzere Ankara İl Emniyet Teşkilatının darbe gecesi milletin de desteğini alarak büyük bir kahramanlık destanı yazdığını ifade eden Karaaslan, “Artık hiç kimse biz olduğumuz sürece darbe gibi yanlış işlere teşebbüs edemeyecek” dedi.

“Erleri canlı kalkan olarak kullandılar”

Komisyon üyeleri, Karaaslan’ın ardından Ankara Özel Harekat Şube Müdürü Er’i dinledi.

Darbe girişimi gecesi Jandarma Genel Komutanlığını yoğun mücadelenin ardından darbecilerden temizlediklerini belirten Er, bu sırada 18 darbeciyi etkisiz hale getirdiklerini anlattı.

Rütbeli darbecilerin, Jandarma Genel Komutanlığında görevli erleri camların önünde canlı kalkan olarak kullandığına işaret eden Er, bundan dolayı müdahaleyi çok dikkatli yürüttüklerini ve çevredeki binalarda oturan sivillerin zarar görmemesine büyük özen gösterdiklerini vurguladı.

Teslim olan darbecilerin iç çamaşırlarıyla gözaltına alınmasına da değinen Er, bu yönteme hem darbecilerin Türk askerinin üniformasını hak etmemeleri hem de olası bir canlı bomba saldırısını önlemek için başvurduklarını kaydetti.

Ankara İl Emniyet Müdür Yardımcısı Ağırlar’ı da dinleyen Komisyon üyeleri, darbe girişimi sırasında yaralanan özel harekat polisleriyle kısa bir süre sohbet etti.

Metnin orijinal ve tm halini kaynağından okumak için tıklayın

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir