Home Belgeler & Haberler Genelkurmay Katillerinden Biri Tuğamiral Rütbesinde
Genelkurmay Katillerinden Biri Tuğamiral Rütbesinde

Genelkurmay Katillerinden Biri Tuğamiral Rütbesinde

0

15 Temmuz gecesi Genelkurmay Karargahı’nda vatandaşları öldüren FETÖ’cüler tek tek tespit ediliyor. Onlardan biri Tuğamiral Sinan Sürer. 17 Şubat’ta Ankara-Merasim Sokak’taki bombalı saldırıdan kılpayı kurtulan Sürer’in hain kalkışma sırasındaki görüntüleri ortaya çıktı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili soruşturmaları yürütürken, kalkışma sırasında şehit düşen demokrasi kahramanlarına dair detaylı bir rapor hazırladı. Savcılık elde edilen bilgiler doğrultusunda hazırladığı raporda, demokrasi kahramanlarının ölüm gerekçesi, nerede şehit düştükleri ve otopsi bilgilerine yer verdi. Kalkışma sırasında vurularak öldürülen FETÖ’cü askerler için ‘darbeci’ ifadesinin kullanıldığı dosyada, vatandaşları şehit eden katillerin kimlikleri de tek tek ortaya çıkarılıyor. Listeye göre o katillerden biri, Genelkurmay Başkanlığı’nda görevli FETÖ’cü subaylardan Tuğamiral Sinan Sürer.

KURŞUN ONUN SİLAHINDAN ÇIKTI

Darbe gecesi özel otomobilini zırhlı araçların geçişini engellemek için Genelkurmay yakınlarında yola park eden ve Karargah’a giderek FETÖ’cülere engel olmak isteyen vatandaşlara içeriden ateş açılmıştı. O kurşunlardan bir kısmının FETÖ’cü Tuğamiral Sinan Sürer’in silahından çıktığı belirlendi. Savcılık, kalkışma gecesine kadar Genelkurmay 1. İstihbarat Analiz Değerlendirme Başkanı olarak görev yapan Tuğamiral Sürer’i görüntülerden tespit etti. Vatandaşların darbecilere karşı Genelkurmay’a akın ettiği sırada Karargah binasında elinde silahla görülen Sürer sivillere ateş ediyor. Darbeciler burada şehit ettikleri vatandaşları ise sürükleyerek dışarı çıkarıyor. Karargah’ta FETÖ’cüler tarafından vurulanlardan şehit Yusuf Çelik’in bedeninden çıkan kurşunu da Sürer’in ateşlediği öğrenildi. Cuntacıların silahından çıkan diğer mermilerin kriminal incelemesi ise devam ediyor.

MERASİM MÜŞTEKİSİ ATAMA LİSTESİNDE VAR

Darbe sonrası atama listesinde görevine devam edecek isimler arasında gösterilen FETÖ’cü Sürer’in, 15 Temmuz’dan aylar önce Ankara’daki bombalı saldırıdan kılpayı kurtulduğu ortaya çıktı. PKK terör örgütü 17 Şubat’ta Merasim Sokak’ta askeri servis araçlarını hedef alan bir bombalı saldırı gerçekleştirmişti. Tuğamiral Sürer, 29 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıdan son anda sağ kurtuldu.

En fazla şehit orada

Demokrasi kahramanlarının nerelerde şehit oldukları da belirlendi. Sivil şehit sayısının en çok olduğu noktanın, kalkışmanın merkezlerinden biri olan Genelkurmay Başkanlığı olduğu, bunu Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin takip ettiği anlaşıldı. Buna göre, Genelkurmay’da 33, Cumhurbaşkanı Külliyesi’nde 28, Emniyet Müdürlüğü’nde 9 kişinin şehit olduğu ifade edilirken, Jandarma Genel Komutanlığı, Akıncı Üssü, TBMM, TOBB, AK Parti Genel Merkezi yakını gibi noktalarda da şehitlerin bulunduğu vurgulandı. İsminin karşısında ‘darbeci’ ifadesi bulunan kişilerin ise Genelkurmay Başkanlığı, Akıncı Üssü, Jandarma Genel Komutanlığı’nda öldürüldüğü kaydedildi.

Metnin orijinal ve tam halini kaynağından okumak için tıklayın

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir