Home Belgeler & Haberler FETÖ’nün Dershane Öğrencilerine Fişleme Ziyaretleri
FETÖ’nün Dershane Öğrencilerine Fişleme Ziyaretleri

FETÖ’nün Dershane Öğrencilerine Fişleme Ziyaretleri

0

FETÖ’nün dershanelerine giden öğrencilerin evlerine abilerin fişleme ziyaretleri yaptığı ortaya çıktı. Abilerin, ailelerin okudukları kitaplara kadar not ettiği ve Gülen’e ulaştırdığı tespit edildi. Bu fişlemeler darbe sonrası toplumu dizayn etmek için kullanılacaktı.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) arşivine yönelik çalışma başlattı. Örgütün, yıllardır fişleme yaparak oluşturduğu arşivi incelemeye alan EGM, örgütün fişleme yöntemlerini de deşifre etti. Yapılan tespitlere göre, çocuklarını FETÖ’nün dershanelerine gönderen aileler tek tek fişlendi ve fişleme dosyaları Pensilvanya’daki çiftlikte yaşayan FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’e gönderildi. İddiaya göre darbenin başarıya ulaşması halinde toplumu FETÖ çıkarlarına göre şekillendirmek için bu fişleme notlarından faydalanılacaktı.

KİTAPLIKLARA VARINCAYA KADAR NOT ALINDI

Pensilvanya’daki FETÖ arşivinde yasadışı dinlemeler, gelişmiş cihazlarla yapılan teknik takip, ortam dinleme kayıtları, kamu personeline yönelik fişlemeler ile örgütle teması olan öğrencilerin ve ailelerinin bilgileri yer alıyor. Bu temas ise ağırlıklı olarak FETÖ’nün Türkiye’nin neredeyse her şehrinde açtığı dershaneler vasıtasıyla yapıldı. Öğrencilerin ailelerine yapılan “akşam yemeği, çay sohbeti, iftar” adı altındaki ziyaretler öğrenci ailelerini fişlemek için araç olarak kullanıldı. Ailelerin dini, siyasi, sosyal ve ekonomik durumu, etnik kökenleri ve kitaplıklarındaki kitaplara varıncaya kadar her detay özenle akılda tutulup sonrasında FETÖ arşivine konulmak üzere bölge imamlarına teslim edildi. Bu şekilde fişlenen yüz binlerce aile olduğu ifade edilirken bu fişlemelerin 28 Şubat’ta Batı Çalışma Grubu tarafından tutulan fişleme dosyalarından çok daha detaylı ve kalabalık olduğu bildirildi. Bu notların, darbe sonrası toplumu şekillendirmek için kullanılmak üzere hazırlandığı da ifade ediliyor.

GÜVENLİK BÜROKRASİSİ ARŞİVİ DONATTI

Emniyet’e göre FETÖ arşivinin oluşmasında kamu kurumlarına sızdırılan örgüt mensuplarının elde ettiği bilgiler de önemli rol oynadı. Bu bilgiler örgüt mensupları tarafından örgüte aktarıldı ve bilgiler FETÖ yönetimi tarafından birleştirilerek büyük bir havuz oluşturuldu. Üstelik arşiv oluşturulurken gizli-açık belge ayrımı yapılmadı. Devletin resmi makamlarında bulunan her türlü belge, evrakı ele geçiren militan tarafından örgütün bölge sorumlusuna ulaştırıldı. Arşivdeki en önemli bilgi ve belgeler MİT, TSK, Emniyet Genel Müdürlüğü ve TÜBİTAK’tan çıktı. Özellikle TÜBİTAK’ın en stratejik birimlerinden biri olan Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi’ndeki FETÖ kadroları en hayati bilgi ve belgeleri çalarak örgüte kazandırdı.

Notlar Gülen’e uçmuş

Fişleme notlarının sorumluluğunun FETÖ’nün sözde ilçe imamlarına ait olduğu öğrenildi. Sohbet ve himmet toplantılarına katılan esnaf, memur, işçi, iş adamı listelerinin ayrı ayrı tutulması, örgüte bağlılık dereceleri, sohbetlerdeki tutum ve davranışları, ilçelerde görevli kamu görevlilerinin örgüte yönelik tutumlarının da takip edildiği ve kişisel zaaflarıyla birlikte haklarındaki fişleme notlarının hazırlanıp Pensilvanya’ya gönderildiği de ortaya çıktı. Emniyet Genel Müdürlüğü konuyla ilgili hazırladığı raporda, “Bu kapsamda ışık evlerinden, mahalle, ilçe, il, bölge ve Türkiye geneline, yurt dışında ise yine örgütün faaliyet gösterdiği her bir yerleşim yerine ve alanına kadar örgütün hafızası niteliğinde arşivleri vardır ” ifadeleri kullanıldı.

Metnin orijinal ve tam halini kaynağından okumak için tıklayın

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir