Home Belgeler & Haberler FETÖ’nün Askeriyeye Gönderdiği İhbar Mektupları
FETÖ’nün Askeriyeye Gönderdiği İhbar Mektupları

FETÖ’nün Askeriyeye Gönderdiği İhbar Mektupları

0

FETÖ’nün TSK içerisinde örgütlenmesini sağlayan kumpas çarkı deşifre oldu. Özel bir evde bulunan bilgisayarda örgüt imamlarınca düzmece ihbar mektupları kaleme alındığı anlaşıldı. Parmak izi bırakmamak için ameliyat eldiveni kullanan örgüt mensuplarının ihbar mektuplarını Genelkurmay Başkanlığı nizamiyesinden içeriye attığı belirlendi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın TSK içerisindeki FETÖ yapılanmasına yönelik yürüttüğü soruşturmaya giren ifade, örgütün Silahlı Kuvvetler’e sızmak için nasıl kumpas kurduğunu ortaya koydu. Soruşturma kapsamında, örgütün TSK içerisindeki mensupları aracılığıyla saf dışı bırakmak istediği kişilerle ilgili bilgiler topladığı, bu bilgilerin ise sivil FETÖ imamlarına ulaştırıldığı ortaya çıkarılmıştı. FETÖ mensubu askerlerin, kendileriyle ilgilenen hususi sorumlularına mesai arkadaşları ile alt ve üst rütbedeki komutanları hakkında etnik kimlikleri, siyasi görüşleri, aile yapısı, alkol, kadın, para ve makam olarak adlandırılan zaafları ile yaptıkları tüm faaliyetler ve projeler hakkında ayrıntılı olarak sözlü bir raporlama yaptıkları belirlenmişti.

FETÖ’nün TSK içerisinde kendi üyelerine yer açmak ve kurumları ele geçirmek adına örgüte hizmet etmeyen, hatta örgüt aleyhine faaliyetlerde bulunan şahıslara yönelik çeşitli soruşturmalar kurguladıkları belirlendi. Bunu yaparken de içeriden elde edilen ve arşivlenen bilgi ve belgelerin kullanıldığı anlaşıldı.

İhbar mektuplarının yazımı sırasında tedbir amaçlı parmak izi kalmaması için ameliyat eldiveni kullanıldığına dikkat çeken H.S., “Bu bilgisayar kesinlikle herhangi bir internet veya başkaca bir server bağlantısı yoktu. Bu ihbar mektupları zaman zaman posta yoluyla Genelkurmay Başkanlığı ile MİT’e, zaman zaman da Ankara’da olmaları sebebiyle M.K.C. tarafından elden Genelkurmay Başkanlığı’nın nizamiye kapısının yakın duvarı üzerine ya da bahçe üzerine atıldığını veya bırakıldığını biliyorum. Bildiğim kadarıyla H.D. ve M.K.C. tarafından onlarca ihbar mektubu hazırlandı. Bu ihbarlar çoğunlukla askeri personelin idari soruşturmalara mahal bırakılarak ihraç edilmesi, tayin edilmesi şeklinde önemli ve kritik kadroların boşaltılmasına yönelik yapılan genellikle ahlaksız ve rüşvet ağırlıklı ihbarlardı” ifadelerini kullandı.

İfadesinde söz konusu kumpas ihbarlardan birini anlatan H.S. şunları söyledi: “1999-2001 yıllarında MSB İnşaat Emlak Daire Başkanı olan T.B. hakkında usulsüz olarak edinilen bilgi ve belgelerle ihbar hazırlandı. Daha sonra bu ihbar mektubu Genelkurmay Başkanlığı’na veya MİT’e gönderilmişti. Bu rütbeli şahıs yapılan ihbar sonrasında bu görevden alındı. Bu ihbarın hazırlanmasında kullanılan bilgilerin kayınbiraderim olan ve aynı zamanda MSB İnşaat Emlak Daire Başkanlığı Komutanlığı’nda görev yapan Teğmen Özgür G. tarafından H.D.’ye verildiğini öğrendim. Bunu bizzat Özgür G. bana söyledi.”

H.S. ifadesinde ayrıca, kayınbiraderi Özgür G.hakkında da önemli bilgiler verdi. Özgür G.’nin ODTÜ hizmeti içerisinde sıkı ve etkin bir şekilde yetiştirildiğini, mezun olduktan sonra da Deniz Kuvvetlerine muvazzaf subay olarak yerleştirildiğini belirtti. Örgüt tarafından Özgür G.’nin kardeşi ile evlendirildiğini anlatan H.S., “Bu kişi ve ailesinin Alevi ve Kürt kökenli olması sebebiyle Deniz Kuvvetleri’nin Alevi sorumluluğunu yaptığını biliyorum. Hatta bu kişiden sorumlu olan H.D. idi” ifadelerini kullandı. ? ANKARA

Metnin orijinal ve tam halini kaynağından okumak için tıklayın

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir