Home Belgeler & Haberler FETÖ’cüler ‘Eagle’ üzerinden takip ediliyor
FETÖ’cüler ‘Eagle’ üzerinden takip ediliyor

FETÖ’cüler ‘Eagle’ üzerinden takip ediliyor

0

MİT’in, 15 Temmuz’dan önce deşifre ettiği 56 bin kişilik ByLock kullanıcı listesi abonelik bilgisiydi. Uygulamanın yüklü olduğu telefonun kimin adına kayıtlı olduğu, o isim tarafından kullanılıp kullanılmadığının teyit edilmesi gerekiyordu. Bu amaçla, FETÖ’nün şifreli haberleşme sistemi ByLock’un yüklendiği telefon hatlarını kullananlar, ‘kırmızı, turuncu, mavi’ olarak kategoriye ayrıldı. Uygulamayı yoğun kullanan, kimliği belirlenenler kırmızı listede yer aldı. Turuncu listede, uygulamayı kullanan kimliği net tespit edilemeyenler, mavi listede ise adına kayıtlı Wi-Fi hattına girilerek bir süre uygulamayı kullananlar yer aldı.

MİT brifing verdi

Gerçek kullanıcının belirlenip tasfiyelerin doğru yapılabilmesi için MİT kurumlara brifing verdi. Kolluk gücünün ve istihbarat birimlerinin, programı kullanan kişi ile abonelik sahibinin aynı kişi olup olmadığını tespit ve teyit etmesi istendi. FETÖ, MİT’in ByLock’u kırdığını anlayınca, darbeden 2 ay önce, şifreli ve referansla girilebilen programı kapattı. Litvanya’da tescil edilen, Kanada’da bulunan ByLock server’ı dağıtıldı. FETÖ’cüler güvenlik duvarı daha güçlü olan ve ABD’deki Google’ın içinde server’ı bulunan ‘Eagle’ı kullanmaya başladı.

Darbede ‘Eagle’ kullanıldı

FETÖ mensupları, darbe gecesinde gizli yazışmalarını Eagle üzerinden yaptı. FETÖ’cülerin telefonlarına yüklü Eagle’ın, gizleme ve tespitini güçleştirme amacıyla, ‘Line’ ve ‘Tango’ gibi ikonlar altında açıldığı tespit edildi. Tango’ya giren FETÖ’cü, aslında Eagle’a bağlanıyordu. Şimdi FETÖ mensupları, Eagle uygulaması üzerinden tespit ediliyor.

18 milyon mesaj kırmızı listeden

FETÖ üyelerinin kullandığı kriptolu mesajlaşma ağı ‘ByLock’un şifresinin Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından kırılmasının ardından deşifre edilen 18 milyon mesajın tamamının, ByLock uygulamasını yoğun olarak kullandığı tespit edilen ve ‘kırmızı liste’de ismi bulunan FETÖ üyelerine ait olduğu öğrenildi. Kırmızı listede ismi yer alan ve FETÖ ile bağlantıları tespit edilen 55 bin kişinin attığı 18 milyon mesajın ise deşifre edildiği kaydedildi. FETÖ ile direkt bağlantısı bulunduğu belirlenen ve 18 milyon mesajı atan kişiler arasında bulunanların MİT’ten gelen rapora göre gözaltına alındığı bildirildi.

Metnin orijinal ve tam halini kaynağından okumak için tıklayın

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir