Home Belgeler & Haberler Darbe Girişimi Gecesi Sela Verdikleri İçin Darp Edilen Müezzinler
Darbe Girişimi Gecesi Sela Verdikleri İçin Darp Edilen Müezzinler

Darbe Girişimi Gecesi Sela Verdikleri İçin Darp Edilen Müezzinler

0

15 Temmuz darbe kalkışması sırasında sela okuyan imam ve müezzinler arasında evi taranan da var, Bornova Merkez Camii Yeni Cami Müezzini Yusuf Dağ gibi kurşunlardan korumak için 9 yaşındaki çocuğunun üzerine kapanan da. Din görevlilerine sopalarla saldıran pek çok zanlı hakkındaki suç duyurusunun akıbeti ise hala belirsiz.

Yeni Şafak’ın “İmamı dövmek serbest” manşetiyle gündeme oturan 15 Temmuz’un kahraman imam ve müezzinlerinin darbe girişimi gecesi canları pahasına sela ve ezanların susmasına izin vermedikleri ortaya çıktı. Fetullahçı Terör Örgütü’nün darbe kalkışması sırasında darp edilen ve hakaretlere maruz kalan 60 civarındaki imam ve müezzin arasında evi taranan ve eşi kurşunlardan kılpayı kurtulan din görevlileri de var. İzmir Bornova Merkez Yeni Camii Müezzini Yusuf Dağ, evini saran vandallardan ailesini korumaya çalıştığını 9 yaşındaki çocuğunun üzerine yattığını anlattı.

Bana ‘Neden sela verdin’ dediler. Ben de Diyanet’ten emir geldiğini söyledim. Onlar bana ‘Cumhurbaşkanı ölmedi daha, ölünce selasını verirsin’ dediler.”

İZMİR NARLIDERE MÜEZZİNİNİN UĞRADIĞI SALDIRI

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe kalkışması sırasında Türkiye genelinde sala okuyan 60’tan fazla din görevlisi saldırıya uğradı. İzmir Narlıdere’de kamera görüntülerine de yansıyan saldırıda biri erkek 3 kişi cami önüne gelerek sela okuyan cami müezzini Mehmet Kuzgun’la tartışmaya başlıyor. Gelen kişilerden elinde taş olan bir kadın, cami girişindeki camı kırıyor. Daha sonra müezzin Kuzgun’a saldıyor. Bu sırada araya bir erkek giriyor. Tekrar müezzine saldıran bu kişilerden kadın olanının, müezzine saati işaret ettiği dikkatlerden kaçmıyor. Ayrıca olay gecesi, yine aynı kadın elindeki bir cisimle caminin giriş kapısının camlarını da kırıyor. Camiye ve müezzine saldırdıkları sabit olan CHP’liler, duruşmada FETÖ karşıtı olduklarını belirterek, işgal girişimine direndiklerini iddia etti.

İMAMI TEKMELERLE DÖVDÜLER

15 Temmuz kanlı darbe girişimi gecesi Bursa’nın Orhangazi ilçesinde bulunan Çentik Camii İmamı Nurdoğan Akın da darp edildi. Camiye giderken önce yolu kesilen Akın, arkasından ise ağza alınmayacak hakaretlere maruz kaldı. Yaşadığı korkunç dakikaları Yeni Şafak’a anlatan İmam Akın, “Bursa’da merkezi sistem sayesinde sala okunuyordu. Ben darbe girişimini duyar duymaz her ihtimale karşı camiye gitmek üzere yola koyuldum. Bir grup yolumu kesti ağır hakaretler işittim. Cami cemaatinden bazı kişiler araya girdi. Daha sonra saldırganlar pencereden camiye girerek şarteli kapattı. Sistem kapanınca sala okunamadı. Ben de sala okuyabilmek için camiye girdim. Yine küfür ettiler, yumrukladılar yere düştüm bu kez de tekmelediler” diye anlattı. Olay gecesi kendisine saldıran grubun yaklaşık 15 kişi olduğunu söyleyen İmam Akın, “Ben ilk etapta 4 kişiden şikayetçi oldum ama saldırganlar 15 kişilik gruptu” dedi. Saldırganların 20 gün tutuklu kaldığını söyleyen Akın, bu kişilerin daha sonra serbest bırakıldığını aktardı.

ASKERLER KADAR KABAHATLİLER

Darbe gecesi Çapa’daki Mihrişah Hacı Kadın Cami İmamı Adem Tunoğlu da, bir kişinin palalı saldırısına uğradı. Saldırganlar İmam Adem Tunoğlu ve yanındaki polisi yaraladı. İki kişiyi birden öldürmeye teşebbüs eden saldırganın halen tutuklu bulunduğunu anlatan Tunoğlu, “İlerleyen günlerde davamız görülecek, bu kişinin hakkıyla cezalandırılmasını istiyorum” dedi.
Tunoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Eline topu tüfeği alanların kabahati ne kadar büyükse, onların temsilciliğini yapanlar o kadar kabahatli. Bunların elinde top tüfek olsaydı demek ki daha beteri olacaktı. Bu kişiler cezalandırılmalı, cezalar caydırıcı olmalı ki, bir daha böyle Bir şey yapmaya cesaret edilmemeli.”

Darp edilen sela gazileri

15 Temmuz Gecesi darp edilen din görevlilerin isimlerinden bazıları: Ankara Keçiören Cami İmamı İbrahim Tıpırdamaz, Bolu Göynük Hacı Mehmet Ericek Cami İmamı Metin Şener, Kırklareli Merkez Dolhan Köyü Vekil İmamı Hasan Süngü, Kırklareli Karıncak Köyü Camii İmamı Hamza Er, Kırklareli Kapaklı Köyü Camii İmamı H. Hüseyin Ayboğan, Kırklareli B. Mandıra 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Camii İmamı Kadir Altıntaş, Kırklareli Vize Merkez Camii Müezzini Murat Şahin, Kocaeli Cebeci Mahallesi Camii İmamı Mustafa Aydın, Kocaeli Teksen Mah. Düzköy Camii İmamı Hasan Ergin, Konya Kutburun Cami İmamı Ali Güleş, Kütahya Arife Adem Camii Müezzini Hüseyin Aydoğdu, Mersin Davultepe Merkez Camii İmamı Ali Koçak, Muğla Turgut Reis Akyarlar Camii İmamı Memduh Emek, Sivas Sızır Merkez Camii İmamı Mustafa Ceylan, Tekirdağ Çorlu Seyit Ali Camii İmamı Mehmet Ali Sarı, Tekirdağ Ergene Vakıflar Mahallesi Yukarı Camii İmamı Nurettin Uçar, Tekirdağ Süleymanpaşa Gazi Murat Cami İmamı Recai Hatipoğlu, Zonguldak Perşembe Beldesi Merkez Camii İmamı Reşit Bayraktar, Zonguldak Çaycuma Güzelkaya Köyü Yeşiltepe Camii İmamı Hamza Baş, Manisa Akhisar Kayalıoğlu Camii İmamı Hüseyin Dirgi, Manisa Arıgöl Aşağıkoçaklar Camii İmamı Ahmet Pala, Şanlıurfa Suruç Regaip Camii Müezzini Necmettin Demirel, Suruç İsa Yavuz Camii İmamı Ömer Yağmurlu sala okuduğu için hakarete maruz kalarak darp edildi. Ayrıca Bornova İmamı Halil Karabıyık 3 kişilik bir grup tarafından darp edildi. Yine Bornova’da Yusuf Dağ isimli İmam 15-20 kişilik bir grubun sataşmasına maruz kalırken, Urla’daki Zeytinalan Camii İmamı M. Hadi Beskisiz bir şahsın tokatlı saldırısına uğradı.

FETÖ okutuyor sandım”

Narlıdere Kutlu Yalvaç Camisi’nin müezzini Mehmet Kutlu’nun, 15 Temmuz gecesi camiye gelen bazı kişilerce tartaklanma ve giriş kapısının camlarının kırılma anı, güvenlik kamerasına yansımıştı. Kutlu’nun şikayeti ve caminin güvenlik kamerası görüntülerinin basına yansıması üzerine yapılan incelemede, olayın A.C, P.D. ve İ.C. tarafından gerçekleştiği belirlenmişti.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı geniş çaplı soruşturma neticesinde, şüpheli A.C.’nin “Ben selayı darbeye destek amacıyla FETÖ mensuplarının okuttuğunu sandım. Müezzine ‘Siz FETÖ’cüsünüz’ diye bağırdım.” şeklinde ifade vermişti.

Olayla ilgili hazırlanan raporda ise şüphelilerin “Şehitlerimiz için sela verilmiyor, siz nasıl sela verirsiniz?” şeklinde müezzine çıkıştığı, hakaret ettiği, iki şüphelinin de cami görevlisine yaralama kastıyla vurduğu, caminin kapı camlarına ve pencerelere zarar verdiği tespit edilmişti.

CAMİLERİ TERK ETMEDİLER

Canları pahasına camileri terk etmeyen, ezanları susturmayan Sultangazi’den İbrahim Sürün isimli görevlinin evi tarandı ve henüz bu kişilerle ilgili bir netice alınmadı. İmam ve müezzinlere saldıranlar arasında 10 Kasım’da camiye bayrak asmaya çalışan ya da marjinal sol örgütten olduğunu iddia edip 15 Temmuz gecesi FETÖ örgütünü destekleyenlerin bulunması dikkat çekiyor. Yaşadıklarını Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’le de paylaşan imam ve müezzinlerden bir kısmı 15 Temmuz gecesi olan biteni şöyle anlattı:

8-10 KİŞİLİK BİR GRUP DARP ETTİ

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir