Home Belgeler & Haberler Darbe Girişimi Gecesi Çengelköy’de Yaşananlar
Darbe Girişimi Gecesi Çengelköy’de Yaşananlar

Darbe Girişimi Gecesi Çengelköy’de Yaşananlar

0

Üsküdar’ın Çengelköy semtinde yaşayanlar, 15 Temmuz akşamı Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişiminde kendilerini siper ederek, verdikleri mücadeleyle kahramanlık örneği sergiledi.

Darbe girişiminin yaşandığı gece Boğaziçi Köprüsü’nden sonra halkın en büyük direnişi gösterdiği yerlerin başında gelen Çengelköy esnaflarından Fatih Morgül, o gece yaşadıklarını AA muhabirine anlattı.

Darbecilere karşı yaklaşık 80 esnafın cansiperane mücadele ettiğini ve askerin önünü kesmek için barikatlar kurduğunu gördüğünü aktaran Morgül, askerlerin saat 23.30 sularında halka ateş etmeye başladığını kaydetti.

Morgül, mermilerden korunmak için dubaların arkasına saklandıklarını belirterek, “Ateş ediyorlar ama nereden ateş ettiklerini görmüyoruz. Polislerdeki silahların mevzileri 50 metre ise onların 200 metreydi. Bir süre yaylım ateşe devam ettiler. Tam durdular deyip muhtarımız ayağı kalkınca hemen orada vuruldu. Onu arabaya taşıyıp hastaneye götürdük. Bir taraftan da Facebook üzerinden canlı yayın yapıyordum. Bu yayın büyük yankı uyandırmış, Çengelköy muhtarının vurulduğu kulaktan kulağa yayılmış. Muhtarımızın, buradaki direnişin sembolü olduğuna inanıyorum.” dedi.

Bu sırada askerlerin açtığı ateş nedeniyle önünde 5-6 kişinin vurulduğunu ve en yakın ağacın arkasına saklanmak zorunda kaldığını ifade eden Morgül, bir taraftan da yaralıları kenara çekmeye çalıştıklarını ama askerlerin buna müsaade etmediğini anlattı.

Morgül, birkaç yürekli semt sakininin hiç tereddüt etmeden yaylım ateşine rağmen yaralıları taşıdığını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz de o şekilde birbirimizden güç aldık. İnsanlar tekbirler eşliğinde gidip, vuruluyordu. Yaralılar arabalara taşınıyor tekrar üzerlerine gidiyorduk. Açıkçası ne yaptığımızı bilmiyorduk. Bunu sadece Allah’ın bir lütfu olarak görüyorum. İnsan mantıklı bir şekilde düşünse kaçıp evine gider ama kimse kaçmadı. Çengelköylüler sonuna kadar mücadele etti. Keskin nişancılar, Çengelköy sırtlarından gelip çapraz ateş açıyorlardı. Biz askerleri göremiyorduk bile uzaktan insanları vuruyorlardı. Zaten adli tıp raporunda da insanların vücutlarında keskin nişancıların mermilerinin olduğu görüldü. Polisler de en az bizim kadar şaşkındı, onlar da gizlenmiş keskin nişancıları göremiyordu. Havaya ateş etmekten başka bir şey yapamıyorlardı. Askerler saat 03.00 gibi bizi bir evde sıkıştırdı. ‘Teslim olun’ dediler. Yaklaşık 2 saat bizi orada beklettiler. Biber gazı attılar. Kafasını çıkartanları vuruyorlardı. Saat 06.00’da Boğaziçi Köprüsü’ndeki askerlerin teslim olduğu haberini aldık. O sırada uzun namlulu silahlarla yanımıza gelen 50 sivil polis, Çengelköy’ün darbecilerden kurtarıldığını söyledi. Tam da o sırada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, halka ‘sokağa çıkın’ çağrısı yapmıştı. Bu çağrı, meydana gelen insan sayısını arttırdı ilk başta 80 kişiden oluşan guruba, binlerce kişi katıldı. İnsanlar akın akın meydanlara koştu.”

Çengelköy’e geldiklerinde üst düzey darbecilerin kaçarken zaman kazanmak için 4 erbaşı halkın önüne attığını, polisin erleri korumak için vatandaşı sakinleştirdiğini anlatan Morgül, “Duyduğuma göre halk 2 askeri yakalayıp silahlarını almış. Askerler yemin billah edip ‘kimseye ateş etmedik havaya bile ateş etmedik, silahı koklayıp barut kokusu duyarsanız kafamıza sıkın’ demişler. Bunun üzerine halk onları polise teslim etmiş” diye konuştu.

Morgül, o gece yaşadıklarını hayatı boyunca unutamayacağını vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı:

“O gece benim kahramanım Halil Kantarcı oldu. Kokoreççinin önünde vuruldu. Onu almaya giden arkadaşı da kafasından vuruldu. Bir diğer kişi kaval kemiğinden vurulmuştu, ayağı sallanıyordu onu arabaya taşırken gördüğüm manzara hiç gözümün önünden gitmiyor. Siz o sırada televizyon falan izlemiyorsunuz. Çatışmanın ta içerisindesiniz.”

[b]15 Temmuz gecesi Çengelköy’de neler yaşandı?[/b]

15 Temmuz gecesi hükümete yönelik Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından yapılan askeri kalkışmaya en büyük direncin gösterildiği Çengelköy’de darbeci asker rehin aldıkları50 sivile “Sizin Allah’ınız Tayyip! Ona oy verdiğiniz için bugün böylesiniz. Darbe sizin suçunuz!” diyerek saldırdı.

Darbe girişiminde Kuleli Askeri Lisesinden Kuleli Lise Komutanı Mürsel Çıkrıkçı önderliğinde gelen yaklaşık 20 asker sabahın ilk ışıklarına kadar halka saldırdı. Istanbul’un sakin semtlerinden Çengelköy’de 1’i kadın, 17 kişi hayatını kaybetti, muhtar Can Cumurcu da dahil onlarca yaralı var.

Daily Sabah’tan Sena Alkan’a konuşan yaralılar darbecileri nasıl savurduklarını ve rehin düştüklerinde neler yaşadıklarını anlattı. Çengelköy’de kuru fasülyeci sahibi 58 yaşında Osman Akbulut, sekiz senedir Çengelköy esnafı. Kuleli Askeri Lisesi’nden gelen Çengelköy’de “Evinize dönün. Sıkı yönetim var.” diyen ilk askerin karşısına dikilip, “Sıkı yönetim böyle olmaz. Amacın ne?” dediğini söylüyor.

[b]ALLAH AŞKINA HALKI TOPLA[/b]

“Hemen organize olduk. O askeri Kuleli’ye geri püskürttük. Sonra Tuncay’ın ( Çengelköy Polis Memuru Tuncay Aktay) yanına gittim. Bana dedi ki ‘Abi mühimmatımız yok, Allah aşkına halkı topla,’ ” diyen Akbulut, Tuncay polisin sözünden sonra tüm halkı örgütledi ve sivil direnişi ilk başlatanlardan oldu.

Saatlerce darbecilere direndiklerini söyleyen Akbulut, darbecilerin direkt kendilerini hedef almasıyla iç sokaklara kaçtıklarını, birkaç arkadaşı ile Akbulut’un dükkanına saklandıklarını söyledi.

“Beni ve arkadaşlarımı dükkanımda buldular. Sokağa çıkartıp tek sıra yaptılar. Bir rütbeli bağırıyordu. ‘Ulan şimdi sen zan altında değil misin? Sen nasıl müslümansın? Bak ona oy verdin, ülken ne hale geldi? Bunun suçlusu sensin,’ daha neler neler,” diyen Akbulut darbecilerin sabah 07:00’ye doğru birkaç telefon konuşması yaptığını ve sonra rehinelere biz gidiyoruz siz de biz gittikten sonra kalkabilirsiniz dediğini söylüyor.

[b]MÜSLAMANLIK SENİNKİ GİBİ OLMAZ BÖYLE OLUR[/b]

“Onlar giderken özel harekat geldi, tabi biz de ayaklandık. Özel harekatla birlikte bunları yakaladık. O Mürsel Çıkrıkçı denen adamla dört rütbeli buradaki karakoldaydı. Onları gördüm ve dedim ki bak seni burada vurabiliriz, ama vurmuyoruz. Müslümanlık seninki gibi olmaz böyle olur gör. Ne siz Fetocular ne Amerika bizi birbirimize düşüremeyeceksiniz.”

Osman Akbulut’un çalışanlarından 22 yaşındaki üniversite öğrencisi Burak da Çengelköy’de hayatını kaybedenler arasında. Akbulut’un aktardığına göre, Burak babasını bir arabanın arkasında güvene aldıktan sonra sivil halka destek olmaya giderken darbeci kurşunlar tarafından vurulmuş.

“Babası geri dön, geri dön derken Burak babasına ‘ben gitmezsem o gitmezse nasıl sesimizi çıkaracağız?’ dedi, sonra bizim olduğumuz tarafa ulaşamadan vuruldu,” diyen Akbulut, Burak’ın her yaz yanlarında harçlığını çıkartmak için çalıştığını söyledi.

Osman Akbulut’un kardeşi 51 yaşındaki Kadir Akbulut’da rehin alınanlardan biri. Çengelköy’deki Durak Market’te Kuleli’den gelen ilk askerle karşılaştığını söylüyor. ” O ilk askeri Durak Market’te köşeye sıkıştırdım. Mermeyi namlunun ağzına getirip ‘Seni vururum’ dedi. ‘Vur lan vur’ diye bağırdım. Korkup kaçtı zaten birkaç saat sonra onlarcası geri geldi,” diyen Kadir Akbulut darbecilere direnirken saçmalarla kolundan yaralandı.

1. Kaynak2. Kaynak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir