Home Belgeler & Haberler Muhammed Ambar, Çocukken Şehit Olacağım Derdi
Muhammed Ambar, Çocukken Şehit Olacağım Derdi

Muhammed Ambar, Çocukken Şehit Olacağım Derdi

0

Muhammed Ambar, 15 Temmuz gecesi Boğaziçi Köprüsü’nde hainler tarafından şehit edildi. “Bu gece ölmeyeceksek ne zaman öleceğiz” sözleriyle köprüye koşan şehit Ambar’ın kardeşi Melek, “Küçüklüğünden beri şehit olmak isterdi, 40 yaşında bu arzusuna kavuştu” dedi.

15 Temmuz gecesi Boğaziçi Köprüsü’nde şehit edilen Muhammed Ambar, 40 yaşında arzu ettiği şehitlik mertebesine ulaştı. Geride biri kız iki çocuk bırakan şehidin kardeşi Melek Ambar, Muhammed Ambar’ı ve 15 Temmuz gecesi yaşananları anlattı. Ağabeyinin o gece hiç düşünmeden dışarı çıktığını söyleyen Ambar, “Televizyonu açtık, daha Cumhurbaşkanımızın açıklaması yok, bağlantı yok. Sadece ‘Bu bir girişim olabilir’ haberleri var. Ağabeyim birden arkadaşlarını aramaya başladı. Dışarı çıktılar. Sokağa çıktıktan sonra hiç aramadı. Mesajlarıma bile cevap vermemesine rağmen yine de korkmadık. ‘Telefonu arabadadır, sesi duymuyordur’ diye düşündük. Vatanı, milleti koruması gerektiği vakitlerde gözü başka hiçbir şeyi görmezdi, buna bağladık. O gece köprüye arkadaşlarıyla gidince de ‘Bu gece ölmeyeceksek ne zaman öleceğiz’ demiş.” dedi.

Şehit Muhammed’in yeğeni Selahattin Okumuş Cumhurbaşkanı’nın çağrısından önce dayısının herkesi aradığını, “Olay var, ne duruyorsunuz, dışarı çıksanıza” dediğini söyledi.

‘SAVAŞ ÇIKSA İLK BEN GİDERİM’ DİYORDU

Ambar, sabaha kadar ağabeyini beklediğini söyleyerek, hastaneden gelen telefonla ölüm haberini aldıklarını söyledi. Ambar şunları aktardı: “Ona vatan, millet hakkında kimse kötü bir söz söyleyemezdi. Hep şehit olmak arzusuydu. ‘Ben ailenin küçük oğluyum, savaş çıkarsa ilk ben gideceğim’ derdi. Zaten olaydan bir hafta önce de ‘ben şehit olacağım’ demiş. Eniştem, ’40 yaşında adamsın, seni bu yaştan sonra askere mi alırlar’ deyince ağabeyim, ‘İlla asker mi olmak lazım şehitlik için’ demiş. İstediği gibi olması bizim yüreğimizi ferahlatıyor. Yıllardır arzuladığı şekilde gitti.”

Metnin orijinal ve tam halini kaynağından okumak için tıklayın

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir