Home Belgeler & Haberler Boğaziçi Köprüsü’nü Koruyan PÖH Amiri: Sabaha kadar çarpıştık
Boğaziçi Köprüsü’nü Koruyan PÖH Amiri: Sabaha kadar çarpıştık

Boğaziçi Köprüsü’nü Koruyan PÖH Amiri: Sabaha kadar çarpıştık

0

Hain kalkışmanın yaşandığı gece Boğaziçi Köprüsü’nü kapatan FETÖ’cü askerlere operasyon düzenleyen özel harekat timinin amiri, o gece yaşananları anlattı: Sabahın ilk ışıklarına kadar çarpıştık. Darbeciler kaçamayacaklarını anlayınca sabah teslim oldular.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) hain kalkışmasına karşı polisin ve vatandaşların gösterdiği direnişin başarılı olmasının ardından hemen her gün yeni bir kahramanlık öyküsü ortaya çıkıyor. Darbe girişiminde 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü kapatan FETÖ’cü askerlere karşı operasyon düzenleyen İstanbul Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şube Müdürlüğü’nde görevli komiser yardımcısı, o gece yaşananları anlattı. İsmini gizli tutan özel harekat timinin amiri, darbe teşebbüsünün ardından Atatürk Havalimanı’ndaki Özel Harekat Şube Müdürlüğü’nden acil şekilde çıkış yaparak köprüye ulaştıklarını söyledi.

Özel harekat amiri, burada kendileriyle kısa bir toplantı yapan İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’ın “TSK içinde küçük bir grup darbe teşebbüsünde bulunuyor. Bu askerlerin, Doğu ve Güneydoğu’da birlikte görev yaptığımız askerlerle alakaları yok. Devlet büyüklerimiz ve Türk milleti yanımızda. Hiçbir şekilde geri adım atmayıp kanımızın son damlasına kadar mücadele edeceğiz. Gerekirse hep birlikte şereflice şehit oluruz. Canından şüphe eden, korkan veya operasyona girmek istemeyen varsa burayı terk edebilir” dediğini aktardı. Amir, Emniyet Müdürü Çalışkan’a “Sonuna kadar yanınızdayız, kanımızın son damlasına kadar savaşacağız, seve seve şehit olmaktan kaçınmayacağız” cevabını verdiklerini ifade etti.

Operasyon için tam teçhizatlı 15 özel harekat polisiyle birlikte köprüde konumlandıklarını bildiren özel harekat polisi, “Köprüde ve çevresinde önlem alırken vatandaşlar gelmeye başladı. Darbeciler vatandaşların üzerine hedef gözeterek ateş açınca, biz de anında karşılık verdik. Yoğun bir çatışma yaşandı. Daha sonra yol üzerinde bulunan yaralıları ve şehitlerimizi alarak ambulanslara taşıdık” dedi.

Darbe girişimi gecesi köprüde 2’si polis 31 kişi şehit olurken 3’ü polis 168 kişi yaralanmış, 5 asker ise öldürülmüştü. Darbecilerin teslim olmasından sonra vatandaşlar tankların üzerine çıkarak Türk bayrakları açmıştı.

TANKLARLA ATEŞ AÇTILAR

Darbecilerin açtığı ateşten vatandaşların zarar görmemesi için TOMA’ları kullanarak barikat oluşturduklarını anlatan amir, şöyle devam etti: “TOMA’larla barikat kurunca darbeciler bu sefer tanklarla ateş açmaya başladı. TOMA’yı delen bir tank mermisi, metrobüs durağındaki sivil vatandaşların bulunduğu noktaya isabet etti. Burada çok sayıda vatandaş şehit oldu ve yaralandı. Biz de askerlere karşı yeniden müdahalede bulunduk. Milletimizin ve İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’ın desteğiyle sabahın ilk ışıklarına kadar çarpıştık. Darbeciler kaçamayacaklarını anlayınca sabah teslim oldular. Darbecileri gözaltına aldıktan sonra vatandaşlarımız tankların üzerine çıkarak Türk bayrakları açtı.”

İhanet gecesi 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne gelen İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’a askerler tarafından ateş açılmış, Çalışkan yara almadan kurtulurken, yanındaki korumalarından Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde görevli Münir Alkan şehit olmuş, polis memuru Mehmet Önay ise ağır yaralanmıştı. O dönem Çalışkan’ın Özel Kalem Müdürü olan Özgür Taşdemir de yaralanmıştı.

Metnin orijinal ve tam halini kaynağından okumak için tıklayın

tags:

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir