Home Belgeler & Haberler Askeri okuldan Uzaklaştırılan Aydın Çopur demokrasi şehidi oldu
Askeri okuldan Uzaklaştırılan Aydın Çopur demokrasi şehidi oldu

Askeri okuldan Uzaklaştırılan Aydın Çopur demokrasi şehidi oldu

0

15 Temmuz gecesi Ankara’da askerin açtığı ateş sonucu hayatını kaybeden Aydın Çopur’un, FETÖ’cülerin uyguladıkları baskılar sonucu okuldan ayrılmak zorunda kalan öğrencilerden olduğu ortaya çıktı.

2009 yılında Kara Harp Okulu’ndan ayrılmak zorunda bıraktırılan Aydın Çopur, 15 Temmuz’da gerçekleştirilen darbe girişimi sırasında Beştepe’de askerin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetti. Demokrasi şehidinin babası emekli Astsubay Nurettin Çopur, 8 yaşındayken oğlunun kendi bölüğüne ziyarete geldiği zamanlarda asker olmaya karar verdiğini ve hayatı boyunca bunun için çalıştığını söyledi. Baba Çopur, oğlunun bir anda okulu nasıl bıraktığını şu sözlerle anlattı:

“Aydın, 2003 yılında askeri liseye girdi. Hayali Hava Harp Okulu’ydu ama bu süreçte miyop olduğu için liseden sonra Kara Harp Okulu’na geçti. 2008 yılında girdiği okuldan 2009 yılında ayrılmak istediğini söyleyerek eve geldi. Çok şaşırmıştık. Nedenini sorduğumuzda, ‘Hayal ettiğim gibi değil. Orada işler bizim bildiğimizden farklı yürüyor. Ben artık subay olmak istemiyorum’ dedi. Ben de asker olduğum için, dayanamadı diye düşündüm. Şimdi ortaya çıkan eziyetlerin yapıldığı aklıma bile gelmemişti. Gittim okuldan kaydını sildirdim, komutanları karşıma bile çıkmadı. Sadece evrak imzalayıp gönderdiler.”

Harp okulundan ayrıldıktan sonra tekrar üniversite sınavına hazırlanan ve Kırıkkale Üniversitesi Endüstri Mühendisi mezunu olan Şehit Aydın Çopur’un 14 Temmuz’da 3 günlüğüne Ankara’daki kuzenini ziyarete gittiğini söyleyen baba Çopur, o kara geceyi şöyle anlattı: “Biraz kafa dinlemek için Ankara’ya gitmişti. Sonra bu hainlerin darbe girişimi oldu. Gece 12’de beni aradı. Durumu anlattı, hemen eve gitmesini söyledim. Bana ilk önce tamam dedi, sonra tekrar arayıp, ‘Baba bugün devletim, bayrağım için bir şeyler yapmazsam ne zaman yapacağım. Hakkını helal et’ dedi. Sonra şehit olduğu haberini aldık. Asker olarak olmasa da yine de vatanı için şehit oldu.”

2009 yılında oğlunun okulu bırakmasının ardından 75 bin TL tazminat borcu olduğunu söyleyen baba Çopur, “Mahkemeye başvurduk. Borcumuz 36 bine düşürüldü. 6 yıldır ödeme yapıyorum. Oğlumun önce hayallerini sonra canını aldılar. Ben de hâlâ tazminatını ödüyorum” dedi.

Metnin orijinal ve tam halini kaynağından okumak için tıklayın

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir