Home Belgeler & Haberler FETÖ’nün 1 Dolarlık Banknotları Ne Anlama Geliyor?
FETÖ’nün 1 Dolarlık Banknotları Ne Anlama Geliyor?

FETÖ’nün 1 Dolarlık Banknotları Ne Anlama Geliyor?

0

FETÖ’nün darbe girişimiyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan bazı kişilerin üzerinden bulunan ve terör örgütü elebaşı Gülen’in ‘okuduğu’ iddia edilen 1 dolarlık banknotların sırrı çözüldü. FETÖ lideri Gülen’in sözde ‘bereket ve işlerinin yolunda gitmesi’ amacıyla ABD’den gönderdiği paraların, seri numarasındaki harfe göre örgüt içerisindeki hiyerarşide şifre amaçlı kullanıldığı tespit edildi.

Önceki yıllarda da terör örgütü elebaşının yandaşlarına dağıtmasıyla gündeme gelen “1 dolarlık banknotlar”, 15 Temmuz gecesinin hazırlayıcısına yönelik deliller arasına eklendi.

Terör örgütünün elebaşı tarafından sözde “Bereket ve işlerinin yolunda gitmesi” amacıyla okunarak ABD’den gönderildiği değerlendirilen paraların, seri numarasındaki harfe göre örgüt içerisindeki hiyerarşide şifre amaçlı kullanıldığına yönelik tespitler yapıldı.

Örgüt için önemli olduğundan şüphelenilen bazı isimlerin üzerinden, seri numarası “F” ile başlayan 1 dolar çıkması dikkati çekti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturmada gözaltına alınan darbecilerin üzerlerinden ve evlerinde yapılan aramada çok sayıda 1 dolarlık banknot çıkmıştı. Ele geçirilen dolarların örgüt içinde ne anlam ifade ettiği ve hangi şifreleri taşıdığına yönelik yürütülen soruşturmada dikkat çeken bilgilere ulaşıldı. O ayrıntılar şu başlıklarla sıralandı:

VARLIK-YOKLUK MESELESİ:

Terörist Fetullah Gülen yıllar önce yaptığı bir konuşmada “Hepiniz 0’sınız, 1’den önce olursanız bir anlam ifade etmezsiniz. Ancak 1 olursanız değer kazanırsınız. Ben 1’im” dedi. Cuntacılar kendilerine verilen bu para ile örgüt lideri Gülen gibi ‘1’ olduklarına da inandılar. Örgüt içerisinde 1 varlık anlamına gelirken, 0’ın ise yokluk anlamını taşıdığı belirtildi. Ele geçirilen dolarların 3 serisinin bulunduğu belirlenirken, “F serisinin” birinci derecedeki örgüt militanlarına, “C serisi”nin toplantılara katılan örgüt yöneticilerine ve “J serisinin” alt düzeydeki örgüt üyelerine dağıtıldığı kaydedildi.

CUNTACILARDA DA ÇIKTI

Sahil Güvenlik Ege Bölge Deniz Komutanı Kurmay Albay Murat Yılmazaslan’ın odasında “F serisi” 1 dolar ele geçirilirken, Hava Harp Okulu Destek Komutanı Albay Yusuf Özdemir’in ise darbe girişimi günü okulda rütbeli ve rütbesiz askerlere sarı zarf içinde aynı seriden dolarları dağıttığı ortaya çıkmıştı. Yine darbe girişimi soruşturmasında tutuklanan sözleşmeli er Muhammet Ömer Saldanlı’nın üzerinden de “F” serisi 1 dolar ele geçirilmişti.

Albayın çantasından, hakimin üzerinden çıktı

FETÖ’nün darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında tutuklanan Zonguldak Garnizon Komutanlığında görevli Jandarma Kurmay Albay Kamil Günler’in ikametinde yapılan aramada, polis ekipleri şifreli bir çanta buldu.

Savcı huzurunda kamerayla görüntülenerek açılan çanta içerisinde, ağzı bantlı yan kısmı açık zarf içerisinde kağıda sarılı 1 dolar bulundu.

Soruşturma kapsamında tutuklanan hakim Neslihan Dağlı ile Gülüzar Gülşen Fırat adlı kişinin de üzerinde 1’er dolarlık banknotlar çıktı.

Muş imamının cebinde de 1 dolar vardı

Muş Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, terör örgütünün sözde “Muş il imamı” olduğu gerekçesiyle İlci İmam Hatip Lisesinde meslek öğretmeni olan Bahattin Türkaslan’ı gözaltına aldı.

Türkaslan’ın cüzdanından da “1 dolar” çıktı.

Muş’ta darbe girişiminin yaşandığı gece kendisine verilen talimatlara uymayarak polis memurlarından darbeyi desteklemelerini istediği gerekçesiyle gözaltına alınan ve çıkarıldığı mahkemece tutuklanan Malazgirt İlçe Emniyet Müdürlüğünde görevli emniyet amiri Beyhan Ceylan’ın da üzerinde 1 dolar bulundu.

Asker ve iş adamlarında da var

Kocaeli’de de FETÖ’nün darbe girişimi soruşturması kapsamında gözaltına alınan bazı asker ve iş adamlarının üzerinden 1’er dolarlık banknotlar çıktı. Örgüt için önemli olduğundan şüphelenilen bazı isimlerin üzerinde seri numarası “F” ile başlayan 1 dolar çıkması dikkati çekti. Diğer zanlıların cüzdanlarında ise “J” ve “C” seri numaralı 1 dolarlık banknot bulundu. Dolarları iş adamlarının bereket, askerlerin ise örgüte mensup olduğunu göstermek için yanında taşıdığı iddia edildi.

İl Emniyet Müdürlüğü yetkilileri,10’u aşkın şüphelinin üzerinden 1 dolarlık banknot ele geçirildiğini, sayının daha da artabileceğini kaydetti.

Sivas’ta, FETÖ ile irtibatı olduğu tespit edilen ve kayyum atanan Sultan Murat Eğitim Kurumları okulunda çilingir yardımıyla açılan çelik kasadan da iç yüzeyine yapıştırılmış halde 1 dolar bulundu.

İş adamlarında ‘F’ jandarmada ‘J’ serisi dolar

Yürütülen soruşturma kapsamında da Sakarya Girişimci ve Sanayici İşadamları Derneği’ne (SAGİAD) yönelik operasyonda 15 kişi gözaltına alındı. Bazı zanlıların cüzdanından seri numarası “F” ile başlayan 1 dolarlık banknotlar çıktığı öğrenildi.

Sakarya’da, aralarında Erenler İlçe Jandarma Komutanı ve İstihbarat Şube Müdürünün de yer aldığı 11 asker de gözaltına alındı. Şüphelilerin makam odası ve evlerinde yapılan aramada, Jandarma İstihbarat Şube Müdürünün üzerinden “J” serisi 1 dolar çıktığı öğrenildi.

Darbe girişiminden yaklaşık 2 yıl önce de FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in yandaşlarına 1 dolarlık banknotlar dağıtması gündeme taşınmıştı.

1 dolarların dağıtım şifresi

FETÖ’nün darbe girişimi soruşturmasında gözaltına alınanların, bazı kamu görevlisi ve iş adamlarının yanı sıra arama yapılan eğitim kurumları gibi yerlerde bulunan 1 dolarlık banknotların dağıtımında üzerinde “Suyun ötesinden bereket” yazısı bulunan zarfların kullanıldığı öğrenildi.

FETÖ’ye ait bir özel okulda yapılan aramada, örgüt üyelerinin şifre olarak kullandığı 1 dolarlık banknotların bulunduğu zarflar ele geçirildi.

Banknotların bulunduğu zarfların üstünde “Suyun ötesinden bereket” yazısına rastlandı. Bu ifadenin de dağıtım şifresi olduğu, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in yaşadığı ABD’den gönderilen banknotların, söz konusu şifreyle örgüt üyelerine teslim edildiği öğrenildi.

Soruşturmalara eklenen 1 dolarlık banknotların yanı sıra zarflar da soruşturma dosyalarına girdi.

Farklı serilerdeki banknotların çeşitli anlamlar ifade ettiği belirlenmiş, iş adamlarının bereket, askerlerin ise örgüte mensup olduğunu göstermek için 1 dolarlık banknotları yanında taşıdıkları öne sürülmüştü.

1 dolar ABD’den dergiyle gelmiş

FETÖ’nün darbe girişimiyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan Ege Bölge Deniz Komutanı Albay Murat Yılmazaslan’ın odasındaki aramada, dolap çekmecesinde “F serisi” 1 dolarlık banknot bulundu. Soruşturma çerçevesinde, önceki gün Kurmay Albay Murat Yılmazaslan’ın emir subayı Astsubay Mustafa Gerger de gözaltına alındı. Gerger’in ifadesinde, 1 dolarlık banknotun Amerika’dan geldiğini söylediği öğrenildi.

Astsubay Gerger’in, “1 dolarlık banknot komutana 1 yıl önce posta yoluyla Amerika’dan ‘Defence Review’ isimli derginin içinde geldi” dediği ifade edildi.Yakalanan bazı zanlıların üzerinden ve işyerlerinden çıkan 1 dolarlık banknotların örgüt içindeki hiyerarşide şifre amaçlı kullanıldığı iddia edilmişti. Paraların, FETÖ’nün elebaşısı tarafından sözde “bereket ve işlerinin yolunda gitmesi” amacıyla okunarak gönderildiği, dolarları işadamlarının bereket, askerlerin ise örgüte mensup olduğunu göstermek için taşıdığı ileri sürülmüştü.

1. Kaynak — İşte FETÖ’nün 1 dolar şifresi

Dolarların F serisinin birinci derece örgüt militanlarına, C serisinin yöneticilere, J serisinin ise örgüt üyelerine dağıtıldığı belirlendi

1. Kaynak2. Kaynak3. Kaynak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir