Home Belgeler & Haberler Türk Telekom CEO’su Aslan, şehit veren şirketin darbe gecesini anlattı
Türk Telekom CEO’su Aslan, şehit veren şirketin darbe gecesini anlattı

Türk Telekom CEO’su Aslan, şehit veren şirketin darbe gecesini anlattı

0

TT CEO’su Rami Aslan, darbe gecesi yüksek düzeyde alarma geçip acil durum takımı oluşturduklarını dile getirerek “Darbecilerin olduğu bölgeleri iletişime kapattık” dedi.

15 Temmuz’daki FETÖ darbe girişimi sırasında darbeci askerlerin hedefleri arasında Türk Telekom’un Ankara ve İstanbul’daki binaları da bulunuyordu. Askerlerin saldırıları sonunda çalışanları kelepçelenen, binası helikopterden açılan ateşe maruz kalan şirketin bir çalışanı da şehit olmuştu. Türk Telekom CEO’su Rami Aslan, o gece yaşadıklarını Hürriyet’ten Ahmet Can’a anlattı. İşte o haber:

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) başarısız darbe girişimi gecesi iletişim operatörleri için de zordu. Özellikle de Türk Telekom için. Şirketin Ankara’da Ulus, İstanbul’da Acıbadem ve Ümraniye binasına saldıran teröristler, çalışanları kelepçeledi. Helikopterle ateş açtı. Şirketin bir çalışanı şehit düştü. Sonrasında ise şirketin üst düzey yöneticileri gözaltına alındı. Uzun zamandan beri sessizliğini koruyan Türk Telekom CEO’su Rami Aslan, yaşanan bu zor geceyi ve sonrasını ilk kez anlattı. 15 Temmuz gecesi yurtdışında olduğunu ve ilk bilgiyi alır almaz Türkiye’ye döndüğünü anlatan Aslan, “Duyar duymaz, acil durum ekibi kurduk. En yüksek alarm düzeyine geçtik. Teknoloji kritik bir birim olduğu için orada bir acil durum takımı oluşturduk. Bu ekip, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile irtibat halinde çalıştı. Kararları daha çabuk alabilmek için dakika dakika iletişimde kaldık. Genelkurmay, Akıncılar ve Eskişehir Hava Üssü gibi kalkışmaya katılan askeri yerlerin bağlantı noktası devre dışı bıraktık. Darbe destekçilerinin olduğu yerlerde iletişimi kestik. Darbe girişimcilerinin nerde olduğunu BTK ve Bakanlık yetkililerinden bilgi alarak gerçekleştirdik. Nerede kesmek, nerede destek olmak çok önemliydi. Güvenlik güçlerinin ihtiyaç duydukları noktalarda veri hızı artırıldı” dedi.

UZAKTAN KONTROL

İletişim trafiğinin yüzde 80’inin Türk Telekom altyapısı üzerinden geçtiğini söyleyen Aslan, bu yüzden üzerlerinde çok büyük sorumluluk olduğunu belirtti. Sistemlere erişebilen az sayıda yetkilinin uzaktan kontrol sistemiyle çalışarak iletişimi ayakta tuttuğunu söyleyen Aslan, “Bazı çalışanlarımızın sistem başında olması gerekiyordu. Sadece uzaktan sistemlere erişerek çalışabilmek mümkündü. Altyapımızın güvenlik için olan tasarımı sayesinde uzaktan sistemlere erişerek çalışabildik. Darbe destekçisi olan teröristler olduğu için çalışanların risk almaması gerekiyordu. Böylelikle Türkiye’deki tüm bölgelerde 1 saniye dahi olsun iletişimde bir aksaklık olmadı. İyi bir iş çıkardık. Türk Telekom’un darbe girişiminin başarısız olmasındaki rolü çok büyük” şeklinde konuştu.

Metnin orijinal ve tam halini kaynağından okumak için tıklayın

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir