Home Belgeler & Haberler “Sevk ve idareyi imamın evinden yaptık”
“Sevk ve idareyi imamın evinden yaptık”

“Sevk ve idareyi imamın evinden yaptık”

0

Darbe girişimini gerçekleştiren FETÖ’cü askerlerin ele geçirdiği Van Jandarma Asayiş Kolordu’nun Komutanı Tümgeneral Arif Çetin, o gece yaşananları anlattı. Karargahın cuntacıların eline geçmesinden dolayı bir caminin imamının evinden sevk ve idareyi yaptığını belirten Çetin, halkı ikna etmek için televizyon programlarına bağlandığını söyledi.

Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Tümgeneral Arif Çetin, 15 Temmuz gecesi karargahın FETÖ mensuplarının eline geçmesi nedeniyle sevk ve idareyi Hisarcıklıoğlu Camii imamının evinden yaptıklarını söyledi.

Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Tümgeneral Arif Çetin, 15 Temmuz Darbe Girişimi Araştırma Komisyonuna bilgi verdi. Darbe gecesi akşamı saat 21.00 sıralarında eve geçtiğini ve o sırada eski Jandarma Genel Komutanı Galip Mendi’nin kendisini aradığını kaydeden Çetin, “Genelkurmay önünde bir patlama sesi olduğunu, haberimin olup olmadığını sordu. Araştırıp döneceğimi söyledim. 15-20 telefon aradım ama bir tanesi cevap verdi. ‘TSK yönetime el koydu. Sokağa çıkma yasağı var’ dedi. Her sabah bana olayları arz eden Kurmay Binbaşı Ahmet Özcan’ın sesiydi. Robot sesi gibi sadece bu cümleyi söyledi. Ahmet dedim kapattı. Üzerimi değiştirdim arabaya doğru giderken TEM Daire Başkanı Turgut Aslan aradı ve ‘Darbe olmuş duydunuz mu?’ dedi. Ben de, ‘Ne darbesi, bu çağda darbe mi olur?’ dedim. Harekât Merkezine doğru yola çıktım. Hiçbir evraka işlem yapılmaması için emir verdim” diye konuştu.

Harekat Merkezine doğru gittiği sırada nizamiyede çatışma olduğunu ve FETÖ mensuplarının karargahı ele geçirdiğini öğrendiği için sevk ve idareyi Hisarcıklıoğlu Camii imamının evinde yapmak zorunda kaldığını belirten Çetin, “Nizamiyede çatışma olduğunu ve FETÖ’nün karargahı ele geçirdiğini duyduğum için nizamiyenin karşısında Hisarcıklıoğlu Camii’nin önündeki duvarın arkasına geçtik. Arka tarafta kaba inşaatı bitmiş bir inşaat var. Önce orada sevk ve idare etmeye çalıştık. Caminin çevresindeki çocuklar, imamın evinde ışık yanmıyor ama televizyon seyrettiğini görebiliyoruz dediler. Biz kapıyı çaldık ama açmadı. İçeride olduğunu öğrenince jandarma olduğumuzu söyledik. Kendisini ikna ettim. Eşi ve çocukları telaşlanmışlar. Salonu bize bırakın siz çekilin dedim. Televizyondan olayları takip ederken emirlerimizi oradan daha rahat verme şansımız oldu. Biz, ‘Jandarmaya ateş edin, şöyle yapın, şunu yapın’ diye emir verince bizi darbeci olarak değerlendirmiş. Ben televizyon konuşması yaptıktan sonra boynuma sarıldı, ‘Komutanım ben seni darbeci sanmıştım’ dedi. Oradan emirleri verip İl Jandarma’dan da mesajlar çekmeye başladık. Mesajları çektiğimiz zaman bu sefer de Jandarma Genel Komutanlığı Harekât Merkezinden de darbeciler bizim mesajlarımızın geçersiz olduğu şeklinde mesajlar çekmişler. Bunun üzerine İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Selami Altıok ile görüştüm. Müsaade ederseniz televizyona çıkıp vatandaşı ikna edelim dedim ve televizyon programlarına katıldım. Daha sonra eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, Bakan Yardımcımız ve İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Selami Altıok beni arayıp teşekkür etti” açıklamasında bulundu.

Çetin, “Jandarma Genel Komutanlığı, kendi sorumluluk bölgesi olan kırsal alanda istihbarat topluyor. Gerçekten darbeyi hissetsek, en azından istihbarat başkanı bizimle paylaşır. Daha önce böyle bir şey duysaydık zaten işlem yapardık. Biz inanın yanımızdaki kişinin dosyası var mı bilmeyiz. Bunu hissetmedim ben şahsi olarak. Hayret ettiğimiz, bu da mı dediğimiz, beklemediğimiz kişiler oldu” diyerek sözlerini bitirdi.

Metnin orijinal ve tam halini kaynağından okumak için tıklayın

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir