Home Belgeler & Haberler Özel Harekat’ın bombalanma anları telsiz konuşmalarına yansıdı
Özel Harekat’ın bombalanma anları telsiz konuşmalarına yansıdı

Özel Harekat’ın bombalanma anları telsiz konuşmalarına yansıdı

0

FETÖ’nün darbe girişimi sırasında çok sayıda polisin şehit olduğu Gölbaşı’ndaki Özel Harekat Daire Başkanlığı ile Havacılık Daire Başkanlığına bomba atan darbeci F-16 savaş uçağı pilotlarının telsiz konuşmalarına ulaşıldı. “Hareket görürseniz vurun” talimatının ardından havalanmaya hazırlanan bir helikopterin vurulduğu telsiz konuşmalarına yansıdı.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki darbe girişimi sırasında çok sayıda polisin şehit olduğu Gölbaşı’nda Özel Harekat Daire Başkanlığı ile Havacılık Daire Başkanlığına bomba atan darbeci F-16 savaş uçağı pilotlarının telsiz konuşmalarına ulaşıldı.

Ankara Batı Cumhuriyet Savcılığınca FETÖ’nün darbe girişiminin ardından Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığında yapılan incelemelerde Ankara’nın Gölbaşı ilçesindeki Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Daire Başkanlığına, 141 ve 143’üncü filolardan kalkan F-16 savaş uçaklarının bir bomba attığı tespit edildi. Ayrıca Havacılık Daire Başkanlığına da bir bombanın atıldığı belirlendi.

Soruşturma kapsamında elde edilen delillere göre, Havacılık Daire Başkanlığına bomba atılması talimatını darbeci askerlerden Ahmet Tosun verdi. Söz konusu bombanın atılacağı yeri 94-0105 kuyruk numaralı uçağı kullanan “Aslan 1 Numara” koduyla Mustafa Azimetli ve Ekrem Aydoğdu işaretledi. Bomba ise “Aslan 1 İki” koduyla darbeci pilot Mehmet Çetin Kaplan tarafından kullanılan 93-0691 kuyruk numaralı uçaktan atıldı.

Özel Harekat Daire Başkanlığına ise bombayı, 93-0696 veya 94-1563 kuyruk numaralı uçakla darbeci pilot Uğur Uzunoğlu attı.

Telsiz konuşmalarına göre Ahmet Tosun, her iki bombanın atılması için talimat veriyor.

Metnin orijinal ve tam halini kaynağından okumak için tıklayın

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir