Home Belgeler & Haberler İncirlik’ten Kalkan Tankerler F-16’lara 20 Kez Yakıt Nakli Yaptı
İncirlik’ten Kalkan Tankerler F-16’lara 20 Kez Yakıt Nakli Yaptı

İncirlik’ten Kalkan Tankerler F-16’lara 20 Kez Yakıt Nakli Yaptı

0

Adana’da darbe gecesi İncirlik Üssü’nden kalkan tanker uçaklara ait uçuş güzergahlarını belirleyen radar kayıtları ortaya çıktı. 3 tanker uçağın gece boyunca F-16’lara 20’den fazla yakıt ikmali yaptığı saptandı.

Radar kayıtlarına göre, darbe girişimi gecesi kalkan uçaklardan 1 numaralı tanker uçağının, saat 21.50’de İncirlik’ten kalkıp 16 Temmuz saat 06.03’te geri dönüş yaptığı, bu sürede Afyon, Ankara ve İstanbul üzerinde uçuş yaptığı, 2 numaralı tanker uçağının ise, 15 Temmuz’da, saat 21.45’te kalkış yapıp, 16 Temmuz sabahı saat 05.28’te üsse geri döndüğü, bu sürede Ankara güzergahı üzerinde uçuş yapıp darbe girişimine katılan savaş uçaklarına yakıt ikmali yaptığı, 3 numaralı tanker uçağının da 16 Temmuz sabahı 04.59’dan üsten hareket edip, 10.42’de dönüş yaptığı, yaklaşık 6 saatlik zaman diliminde Orta Karadeniz bölgesi ile Ankara üzerinde uçuş yapıp darbeci F-16’lara yakıt ikmali yaptıktan sonra geri döndüğü belirlendi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından tespit edilen ilgili trafiklere ait radar kayıtlarında, İncirlik Üssü’nden havalanan 3 tanker uçağının darbe girişimine katılan F-16 uçaklarına 20’den fazla yakıt ikmali yaptıkları tespit edildi. Tanker uçaklarının İstanbul’da alçaktan uçuş yapan, Ankara’da ise bombalamaya katılan uçaklara yakıt ikmali yaptığı belirlendi. Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan soruşturmadan sonra tutuklanan ve ardından ordudan ihraç edilen Tuğgeneral Bekir Ercan Van’ın emriyle 10’uncu Tanker Üs Komutanlığı’ndan kalkan tanker uçaklarının, yakıt ikmali yaptıkları F-16’ların havada kalma sürelerini arttırarak, darbe girişimi etkinliğini arttırmayı amaçladıkları öğrenildi.

İstanbul’da uçan F-16’lara Afyon üzerinde, Ankara’dakilere ise Akıncılar Üssü civarında yakıt ikmali yaptıkları belirlendi. Türkiye’de sadece Adana’daki İncirlik Hava Üssü’nde bulunan 7 tanker uçağından 4’ünü darbe girişimi için hazırladıkları, bu uçaklardan 3’ünün havalandığı, 1’inin ise kalkış için hazırda bekletildiği öğrenildi. Ayrıca darbe girişimi günü, 1 tanker uçağının bakımda olduğu saptanırken, böylelikle sadece 2 tanker uçağını darbe girişimi için kullanmadıkları tespit edildi.

İncirlik’teki 10’uncu Tanker Üs Komutanı Tuğgeneral Bekir Ercan Van’ın, darbe gecesi uçuşa katılacak olan pilot ve uçuş ekibine önceden dinlenip hazır olmalarını istediği, darbe günü de havanın sıcak olmasını gerekçe gösterip, denize ve yaylaya gidecek personeli için mesaiyi saat 15.00’te bitirmeleri talimatını verdiği ortaya çıktı. Ayrıca, darbe gecesi 10’uncu Tanker Üs Komutanlığı’nda kalan yakıt dolumu ve bakım yapan vardiya personeline, üsse ait telsiz hatları ile cep telefonlarından görüşme yapmamasını, yüz yüze haberleşme talimatı verdiği öğrenildi.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen darbe soruşturmasında Bekir Ercan Van’ın gece boyunca kuleye dahi çıkarak pilotların uçuş hazırlığı sırasında bizzat refakat ettiği belirlendi. Ayrıca İncirlik Üssü’nde bulunan 154. Filo’ya ait F-16 pilotlarına Eskişehir’de bulunan Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezi’nden kalkış yapmaları yönünde gelen emirlere rağmen, Bekir Ercan Van’ın bu kalkışları engellemeye çalıştığı bildirildi.

[b]PİLOTUN İTİRAFI[/b]

15 Temmuz darbe girişimi sırasında F-16’lara tanker uçağıyla havada yakıt nakli yaptığı iddiasıyla tutuklanan pilotlardan Üsteğmen Fatih Akbulut, Adana Adliyesi’nde savcıya verdiği ifadede, 16 Temmuz’da Ankara üzerinde savaş uçağına yakıt nakli yaptıktan sonra döndükleri, talimatı İncirlik 10. Tanker Üs komutanı Bekir Ercan Van’dan aldıklarını söyledi.

Babasının astsubay olduğunu, Hava Harp Okulunda okurken Gülen örgütüne mensup asker öğrencilerin cemaat evlerine gittiklerini duyduğunu anlatan Akbulut, İzmir Çiğli 125. Filo Komutanlığında bir süre görev yaptıktan sonra 2014 yılı şubat ayında ABD’ye tanker uçağı eğitimi almaya gittiğini, aynı yılın ekim ayından beri 10. Tanker Üs Komutanlığında yardımcı pilot olarak çalıştığını belirtti.

Tutuklanan Üs Komutanı Tuğgeneral Bekir Ercan Van ile fazla görüşme yapmadığını, bir sunum sırasında konuştuğunu, kendisinin herhangi bir cemaate mensup olup olmadığını bilmediğini öne süren Akbulut, darbe girişimi gecesi ve sabahında yaşananları şöyle anlattı:

“Darbeye teşebbüs günü üste anormal, olağanüstü herhangi bir durum olmadı. O gün ‘bekle’ nöbetçisiydim. Mesai bitince eve gittim. Saat 21.15’te filo komutanı binbaşı Orçun arayıp, ‘Uçuş ekipmanlarını al, delta havuzuna git’ emrini verdi. Üsse gittiğimde kimse yoktu. 2 tanker uçağı motorlarını çalıştırmış, hazır halde bekletiliyordu. Hızır Özyuva üsteğmen, uçaktan eliyle bana bulunduğu uçağa gelmemi istedi. Uçağa bindim. Yer bakım ekibi vardı. Bana gideceğimiz yön ve görevimizle ilgili bir bilgi verilmedi. Kalkışa geçildiği sırada söyleneceği belirtildi. İlk tanker uçak kalktıktan sonra içinde bulunduğumuz uçağı hazır hale getirip filoya döndük. Filoda 10. Tanker Üs Komutanı Tuğgeneral Bekir Ercan Van, uçuş ekibine ‘Kuzey yönüne, Ankara tarafına gideceksiniz, sizden yakıt talep eden uçaklara yakıt ikmali sağlayacaksınız, telsizden kimseyle temas kurmayacaksınız’ dedi. Bu sözler üzerine şüphelendim. Normalde terörle mücadele edilen Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesine giderdik, oysa komutan bize kuzeye, Ankara’ya gideceğimizi emrediyordu. O an ben oralarda terörist faaliyetlerin olabileceğini düşündüm. Üst komutanı sert mizaçlı biri olduğu için soru sormayı düşünmedim. Bize ‘Siz gidin yatın, diğer uçaklar döndüğünde siz gideceksiniz’ dedi.”

Sabah saat 04.00’te üstten havalandıklarını anlatan Akbulut, “Saat 04.00’de Devrim binbaşı ‘kalk, gidiyoruz’ diyerek kaldırdı. Uçağa binip havalandık. Bir saat sonra Ankara’nın 20 mil güney bölgesine ulaştık. Orada dairesel olarak dönmeye başladık. Dolanırken boom operatörünün yakıt ikmali yapmaya hazırlandığını anladım.” ifadelerini kullandı.

Telsizle herhangi bir irtibat kurmadan savaş uçağının tanker uçağının altına uygun pozisyona geldiğini ve 3 dakikada yakıt ikmalinin tamamlandığını anlatan Akbulut, ifadesinde şu bilgileri verdi:

“Boom operatörü uçağın silah yüklü olmadığını söyledi. Savaş uçağının geliş aşamasından ayrılışına kadar telsizden bağlantı kurmadık çünkü üs komutanı bize uçaklarla hiçbir telsiz teması kurmayacağımızı söylemişti. Savaş uçağı da bizimle herhangi bir telsiz teması kurmadı. Normal şartlarda az ya da çok görüşme yapılırdı. Yakıt ikmalini saat 06.30’da yaptık. Bölgede bizim dışımızda başka tanker uçağı yoktu. Adana’ya dönmeden önce Samsun bölgesinde de uçtuk. Saat 11.00 gibi Adana’ya vardık. Uçaktan inerken polisler bizi gözaltına aldı. Biz, alana indiğimizde bizden önce kalkan 2 tanker uçağı geri dönmüştü.”

Uçağın içinde darbe girişimi yapıldığına dair aralarında herhangi bir konuşma geçmediğini öne süren Akbulut, “Ancak, yakıt alan uçağın Ankara bölgesinde nereye gittiği, ne gibi bir görevi olabileceği yönünde konuşmalarımız oldu.” dedi.

Pilot Üsteğmen Akbulut, polislerle birlikte araçlarla adliyeye giderken cep telefonundan son dakika haberlerine baktığında darbe girişiminden haberinin olduğunu ileri sürdü.

Darbeye kalkışan askerlerin uçurduğu uçağa yakıt ikmali yapacağını bilmesi halinde görevi kabul etmeyeceğini ifade eden Akbulut, “Bombalama yapıp insanları öldüren savaş uçağına yakıt ikmali sağladığımız için de vicdani sorumluluk duyuyorum. Darbe teşebbüsünde bulunmadım.” dedi.

[b]Tuğgeneral Van suçlamaları kabul etmemişti[/b]

İncirlik 10. Tanker Üs Komutanı Tuğgeneral Bekir Ercan Van ise savcılıktaki ifadesinde, darbe girişiminde kullanılan F-16’lara tanker uçaklarını kaldırarak yakıt ikmali yaptırdığı yönündeki iddiaların sorulması üzerine, bu uçakların rutin uçuşta olduğunu belirterek, kendisini şöyle savunmuştu:

“Ben, tanker uçaklarının yüzde 80’ini her gün uçuşa hazır hale getirmekle sorumluyum. Her hafta sonu 2 tanker uçağı kalkış yapar. Darbe girişiminden 2 saat önce uçuşlar yapıldı. Bu bilgi Genelkurmay’dan da teyit ettirilebilir. Ayrıca, benim görevim, tanker uçaklarının kalkışıyla ilgilidir. Havalandıktan sonra sorumluluk bende değildir. Tüm sorumluluk Hava Kuvvetlerine aittir. Havadayken tüm talimatları inene kadar kendileri verir.”

“Tanker uçaklarını, 16 Temmuz sabahı F-16’lara yakıt nakli için neden kaldırdınız?” sorusuna Tuğgeneral Van, “Darbe girişimi yapan uçaklar her yeri bombalıyordu. Bu uçakları engellemek için havalanan F-16’lara yakıt nakli için kaldırıldı.” cevabını vermişti.

1. Kaynak2. Kaynak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir