Home Belgeler & Haberler FETÖcü Polislerin Darbe Gecesi Askere Yardımcı Olması İstenmiş
FETÖcü Polislerin Darbe Gecesi Askere Yardımcı Olması İstenmiş

FETÖcü Polislerin Darbe Gecesi Askere Yardımcı Olması İstenmiş

0

17-25 Aralık kumpasının ardından FETÖ için çalışan TEM Müdür Yardımcısı Çiftçi, örgütün devletin içindeki yapılanmasını ifşa eden itiraflarda bulundu. Soruşturmalar hakkında verdiği bilgilerin sosyal medya üzerinden servis edildiğini belirten Çiftçi, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi örgütten, “Askerlere yardımcı olun” mesajı geldiğini söyledi.

Emniyet Terörle Mücadele Müdür Yardımcısı Bayram Çiftçi, itirafçı oldu her şeyi anlattı. Çiftçi, soruşturmalar hakkında bilgi verdiğini belirterek “Verdiğim bir bilgi ‘Sarayın Uşakları’ adlı hesaptan yayınlandı” dedi. TEM Müdür Yardımcısı, darbe gecesi için şunu söyledi: “Mesaj geldi. Askerlere yardımcı olun’ denildi.”

15 Temmuz darbe girişimi sırasında ve ardından devam eden soruşturmada gözaltına alındığı 17 Ağustos tarihine kadar TEM Şube Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Bayram Çiftçi, FETÖ üyeliğinden tutuklandı. Hürriyet’in haberine göre; Çiftçi ifadesinde 15 Temmuz günü, uçaklar alçak uçuş yapmaya başladığı sırada darbe olduğunu anladığını, bu sırada irtibatı bulunduğu cemaat abisi Sadık kod adlı kişiden telefonuna “TSK yönetime müdahale ediyor, askerle birlikte olun” mesajı geldiğini söyledi. Çiftçi, devam eden soruşturmalar hakkında da Sadık kod adlı kişiye bilgi verdiğini itiraf etti.

Bylock adlı haberleşme sistemini kullandığı tespit edildikten sonra gözaltına alındığı, 17 Ağustos tarihine kadar TEM Şube Müdürlüğünde müdür yardımcısı olarak görev yapan Bayram Çiftçi FETÖ üyeliğinden tutuklandı. Çiftçi’nin 10 sayfalık Emniyet ifadesi özetle şöyle:

“Polis Kolejinde iken bir arkadaşımın daveti üzerine farklı semtlerdeki cemaat evlerine gidip gelmeye başladım. Evlerde Fetullah Gülen’in kitaplarını okuturlar, kasetlerini dinletirlerdi. 1990’lı yıllarda abiler bizi Ege bölgesinde bir kampa götürdüler. Bu kampta evlerde olduğu gibi etkinlikler düzenlenmişti. Burada risale okumada birinci olmuştum ve o dönemin Emniyet imamı olan ve mesleki bilgimden öğrendiğim şekliyle paralel yapının kurucularından Kemalettin Özdemir’in imzalı kitabını hediye etmişlerdi.

2010 yılına kadar, cemaatle ilişkimi kestim. İlişkimin olmadığı dönemlerde çok kötü yerlerde görevler yaptım. 2010 yılında Ankara’ya tayinim çıktı. O dönem tüm devlet kurumlarında olduğu gibi emniyette de hakim güç olan paralel yapıya ben gittim. Polis akademisinde akademisyen olan Oğuzhan Ömer Demir’in kabulüyle tekrar bu yapıyla görüşmeye başladım. Oğuzhan Ömer Demir grubun imamı idi. Daha sonra kod adını Fuat olarak bildiğim sivil bir imam ile tanıştırdılar. Fuat daha önce hiç duymadığım birim toplantısına çağırılacağımı söyledi. Basında da çıkan Bylock adlı mesajlaşma sistemini Google Play Store’dan indirmemizi, kendi aramızda buradan irtibat kuracağımı söyledi. Kurulumunu tarif etti. Ben de bu programı eşime ait olan telefona indirdim.

Birim sorumlusu Savaş kod adlı şahsın Kızılay’daki iş yerinde toplandık. İrtibatı Bylock aracılığı ile sağlardık. 15 Ocak 2015 tarihinde Pertek’e tayinim çıktı. Tayinim bana ve aileme şok olmuştu. Burada terörle mücadele konusunda çalışmalar yaptık. Burada özel seçilen ekibin içinde olduğumdan dolayı yapıyla bağlantım kopmuştu. Devlet tarafından güvenilir olarak değerlendiriyordum. 3 Eylül 2015 günü TEM Şube Müdürlüğüne atandım ve müdür yardımcısı olarak göreve başladım. Kullandığım Bylock programıyla Savaş benimle irtibata geçti ve görüşmelere başladık. Savaş, bir süre sonra Bylocak’un deşifre olduğunu söyleyerek Eagle adlı programı yükledik.

2016 yılı Ocak ya da Şubat ayı itibariyle sadece dini açıdan Ercan kod adlı şahısla, görevle ilgili de Sadık kod adlı şahısla görüşmeye başladık. Sadık benden TEM Şube Müdürlüğü ile ilgili ne olup bittiğini rapor etmemi istedi. Kendisi telefonuma Whatsapp amblemli ve içerikli kripto Whatsapp diyebileceğim bir program yüklemişti. Aynı zamanda bu programları geri getirmeyecek şekilde silecek olan C Cleaner adlı prgram kurmuştu.

2015 yılında Savaş bana bir tane flash disk verdi. Bunu D Bürodaki bilgisayarlara kurmamı söyledi. Teknik olarak bunun yüklenilemeyeceğini söyleyince vazgeçti. 2016 yılı içerisinde Sadık, Bylock’tan Çankaya’daki adresini gönderdi. Belirtilen adrese gittim. Kapıyı Sadık açtı. Sadık içeride bana Savaş gibi bir flash disk verdi ve o da bu flsah diski bilgisayara takmamı, üç dakika takılı kaldığında tüm bilgilerin onların eline geçeceğini söyledi. Fakat bu flash diski hiçbir bilgisayara takmadım ve onlara geri teslim etmedim.

15 Temmuz günü eşimle birlikte teyzemlere misafirlikteydik. Şubede görevli komiser Tamer arayarak Genelkurmay’da bir hareketlilik olduğunu söyledi. Ailemi araç şoförümle birlikte aldım ve eve bıraktım. Genelkurmay’a doğru hareket ettik. Uçaklar bu sırada alçak uçuş yapıyordu. Darbe olduğunu anladım. Bu arada telefonuma Sadık’tan, ‘TSK yönetime müdahale ediyor, askerle birlikte olun’ mesajı geldi. Bu an benim için son noktaydı. Hiçbir şekilde paralel yapının talimatlarına uymama kararı aldım. Vatanım için gerekirse şehit olmayı göze aldım.

Darbe günü gece saatlerinde Sadık bana Eagle tabanlı Whatsapp’tan mesaj göndermiş ve bu darbenin onlarla bir alakası olmadığını yazmıştı. Ben de ona küfür ederek programı sildim. O dakikadan sonra bunlar gibi pislikleri temizlemek benim boynumun borcuydu. Deşifre olup ömür boyu cezaevinde yatacak olsam da bunlarla mücadeleme devam edecektim.

KPSS soruşturmasını sordu

TEM Şubede paralel yapı operasyonlarını D Büro Amirliği yapmaktadır. Ben de o bürodan sorumlu olmadığım için yapılacak operasyonlara çok vakıf değilim. Ben C büroda görev yapıyordum. Sadık her yapılan operasyonda bana görevli olduğum şubede bir hareketlilik olup olmadığını sorardı. 2010 KPSS soruşturmasını sormuştu. Ben hiçbir bilgim olmadığını söyledim. Benim orada görevli olduğum sırada İstihbarat Daire’deki casus yazılım operasyonu ve paralel yapıya müzahir okulların operasyonu yapılmıştı.

Casus yazılımla ilgili ona bir bilgi vermedim. Okullar ile ilgili de okul adres ve isimlerini bilmediğimden sadece sabah operasyon var demiştim. Bunların yanı sıra CMK 135 tedbiri bitmiş Dilaver Azimli’nin dosyasını söylemiştim. Fiziki takipte çalışan araçların plakalarını istemişti. Ben de sadece bir tane aracın plakasını vermiştim. Kozmik Oda dosyasını ısrarla sordu. Bilgim olmadığını söyledim. Bana son zamanlarda Sonay isimli biri ile ilgili bilgi gelirse mutlaka kendisine iletmemi istemişti. Bu konu üzerinde çok duruyordu. Gazi Üniversitesine yönelik soruşturmayı da sormuştu. Buna da dosyanın hazır olduğunu ve savcıların yaptırmadığını, belki dosyayı Organize Şubeye devir edebileceğimizi söyledim. Sadık beni bilgi almak için çok sıkıştırıyordu.

Verdiğim bilgiler Twitter’dan yayıldı

İsim isim emniyet müdürlerini sorardı. Ben de Merasim Sokaktaki patlamadan sonra Turgut müdürün emniyetin saunasına gittiğini, bu konuyla Bülent Kantar müdür tarafından azarlandığını söylemiştim. Bu söylediklerim ‘Sarayın Uşakları’ adıyla açılmış paralel yapıya müzahir Twitter hesabında yayınlanmıştı. Hatta beni deşifre etmemek adına benimle ilgili de aynı hesaptan tweet atmışlardı. Bunun konusu da ’10 Ekim patlamasını TEM Şubede görevli Hüseyin Özgür Gür’e yıktım diye heveslenme, sıra sana da gelecek’ şeklinde idi.

Benden TEM Şube Müdürü Hakan Duman, Erdinç Elpe, Necati Çevik gibi 17-25 Aralık sürecinden sonra gelen tüm emniyet müdürleri ile ilgili bilgi isterdi. Hakan Duman ile ilgili ‘o şubeden nasıl aldırabiliriz’ derdi ve bununla ilgili bilgi isterdi. 17-25 Aralık sürecinden sonra bu yapının yolsuzluk soruşturması sürecinde yaptıkları algı faaliyetleri sonrası ve aldığım tehditlerden dolayı yapıya dahil olmak zorunda kaldım.

Yaralandım ama hastaneye gitmedim

15 Temmuz sonrası bu malum yapıyla ilgili tüm tehditlere rağmen hiçbir tereddüdüm kalmadan canım pahasına, meslekten atılsam da ömür boyu hapis yesem de mücadele ettim. Darbe gecesi hayatım pahasına savaştım ve yararlanmama rağmen hastaneye gitmeyerek mücadeleme devam ettim. TEM’deki görevim sırasında somut olarak örgütün işine yarayacak bilgi belgeleri kesinlikle temin etmedim, bilgi vermedim. Basına düşmüş bilgileri verdim sadece.”

Metnin orijinal ve tam halini kaynağından okumak için tıklayın

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir