Home Belgeler & Haberler Fetöcü Generallerin Kasasından Çıkan Terfi Kumpası
Fetöcü Generallerin Kasasından Çıkan Terfi Kumpası

Fetöcü Generallerin Kasasından Çıkan Terfi Kumpası

0

Abdülkadir Selvi, Hürriyet’teki köşesinde FETÖ’nün sinsi çalışma tarzını ortaya koyan oldukça önemli bir noktayı deşifre etti. İşte Selvi’nin, bu konudaki iki yazısından ilgili bölümler:

…FETÖ’de kumpas bitmiyor. Darbe soruşturmasını yürüten savcıların, Genelkurmay’da yaptıkları aramalarda yeni kumpasın belgelerine ulaşıldı. 17-25 Aralık’tan bu yana yürütülen mücadeleye, FETÖ’nün MGK’da devlete yönelik tehdit olarak kabul edilmesine rağmen, 15 Temmuz’da TSK’daki generallerin yüzde 50’sinin bu yapılanmaya mensup olduğunu gördük. Kendisini gizlemeyi başaran, ‘Kripto Paşalar’ ise bu hesaba dahil değil.

1-4 Ağustos tarihinde yapılacak olan Yüksek Askeri Şûra’da tasfiye edileceklerini gören FETÖ’cülerin darbe tarihini öne çektikleri biliniyor. Genelkurmay Personel Plan ve Yönetim Daire Başkanı Tuğg. Mehmet Partigöç’ün masasının üzerinde bulunan not bunu ortaya koyuyor. Partigöç, “Eşime” notu düşülen yazıda, “Biz bu teşebbüsü yapmasaydık, onlar bu YAŞ’ta bizim kafamızı koparacaktı” diyor.

Ancak Partigöç’ün çekmecesinden çıkan sadece eşine bıraktığı not değil. Onu anlatacağım. Ama askeri işleyişin anlaşılabilmesi için buraya bir virgül koymak istiyorum.

Yüksek Askeri Şûra’da kritik iki makam var; Genelkurmay Personel Başkanı Korg. İlhan Talu ile Genelkurmay Personel Plan ve Yönetim Daire Başkanı Tuğg. Mehmet Partigöç’ün başında bulundukları birimler.

TSK’da YAŞ’a gireceklerle ilgili çalışmalar nisan ayında büyük ölçüde şekillendiriliyor, mayıs ayında ise kuvvet komutanlarına sunulacak seviyeye getiriliyor.

Korg. Talu, YAŞ’ta terfi sırası gelen general ve amiraller ile ilk kez general ve amiral olacaklarla ilgili çalışmaları yürütüyor. İstihbarat raporlarını, sicillerini, kıdemlerini, terfi sıralarını hazırlıyor. Partigöç ise general ve amiral atamalarını yapıyor. General ve amiraller açısından stratejik öneme sahip olan kritik birimlerin başındaki İlhan Talu ile Mehmet Partigöç’ün, darbenin kilit isimlerinden olduğu ortaya çıktı. 15 Temmuz gecesinin en aktif isimlerinden olan darbeci iki general tutuklanarak cezaevine koyuldu.

Şimdi gelelim ‘virgül’den sonrasına… Darbe soruşturmasını yürüten savcılık, iki generalin kasasından YAŞ’a sunulacak olan listeler buluyor.

Bu listelere göre darbeye karıştığı ve darbe sonrası sıkıyönetim komutanlıklarında görevlendirildiği için tutuklanan, TSK’dan ihraç edilenler terfi listesinde yer alıyor. Darbeye karşı çıkan ya da en azından darbeye destek vermediği için bugün görevinin başında olan generallerin bir kısmının isminin başında ise, ‘E’ yani emekliye sevk edilecek notu yer alıyor.

FETÖ’cülerle ilgili soruşturmalarda MİT’ten çok kısıtlı bilgiler istenirken, isminin karşısında, ‘E’ bulunanların dosyasına özenle, ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’, ‘Başbakan’a küfür ediyor’ gibi notları yerleştiriyorlar.

Çok daha önemli bir nokta.

YAŞ’la ilgili listeler hazırlanırken Genelkurmay Başkanı ile kuvvet komutanları 12 Temmuz tarihinde yüz yüze görüşmeler yapıyor. Kuvvet komutanları hazırladıkları listeleri bizzat Genelkurmay Başkanı’na iletiyor. Darbeci iki generalin kasasından çıkan listeler, kuvvet komutanlarının listesinin tersi. Komutanların terfisini istediklerinin karşısında ‘E’ yani emekliye sevk edilecek, uzatma alan ya da emekliye sevki istenenler ise terfi listesinde yer alıyor.

Darbeci iki generalin kasasından çıkan ‘Kumpas belgeleri’ cumhuriyet savcılıklarının elinde. Ancak ortaya çıkan, ‘Kumpas listeleri’ nedeniyle TSK’da, ‘Telafi Şûrası’ beklentisi hâkim.

ALPARSLAN Türkeş, 27 Mayıs’la ilgili anılarında, “Önce Genelkurmay personelini ele geçirdik. Oradan kritik noktalara atamaları yaptık” diyordu. Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ı teslim alması için Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanlığı’na Osman Köksal’ı getirdiklerini anlatıyordu.

15 Temmuz’da darbe girişiminde bulunan FETÖ’cü yapılanma ise TSK’da uzun bir süredir personel atamalarıyla ilgili birimi ele geçirmiş. YAŞ’la ilgili hazırlıkları Genelkurmay Personel Başkanı Korg. İlhan Talu ile Personel Plan ve Yönetim Daire Başkanı Tuğg. Mehmet Partigöç üzerinden yürütmüşler.

Kritik noktaları ele geçirme, general ve amiralliğe yükselme, tehdit olarak gördüklerinin tasfiyesinde ise çok kirli yöntemleri kullanmışlar.

Partigöç’ün kasasından, YAŞ öncesinde hazırlanan kumpasın belgelerinin çıktığını aktarmıştım. Yeni bilgilere ulaştım.

Partigöç’ün odasında yapılan aramada, kendisini aklamaya yarayacak bir dosya bulundu. Dosyada başarı belgeleri, bitirdiği kurslar, takdirnameler, istihbarat birimlerinden gelen olumlu raporlar ile görev yaptığı sırada komutanlarının hakkında yazdığı olumlu raporlar yer alıyor. Ama asıl önemli olan bu değil.

Yüksek Askeri Şûra’da terfi sırası gelmiş general ve amiraller ile ilk kez general olacak albaylarla ilgili dosyalar hazırlanıyor. Ayrıca YAŞ toplantısı bitiyor, bu kez yeni rütbelere ve hizmet sürelerine göre tayin ve atamalar yapılıyor.

FETÖ’cü yapılanma TSK’da personel, okullar, adli müşavirlik gibi stratejik noktaları ele geçirdiği için kendilerine tehdit olarak gördüklerinin önünü kesmede ve adamlarını kritik noktalara getirme konusunda oldukça ustalar. Sivilde önünü kesmek istedikleri bürokratlar hakkında istihbarat raporları düzenler, ihbar mektuplarını devreye sokar, hiç olmadı sahte belge üretirlerdi. Ergenekon sürecinde bunu etkin bir şekilde yapmışlardı. Darbe girişiminin ardından savcıların Partigöç’ün odasında yaptığı aramalarda çıkan personel dosyalarında ise benzer bir sistemi TSK içinde de kullandıkları ortaya çıktı.

YAŞ’ta terfi almasını engellemek istedikleri ya da kritik bir mevkiye atanması ihtimali olan isimlerin önünü kesmek için ‘kumpas dosyaları’ oluşturmuşlar.

Önünü kesip tasfiye etmek istedikleri general ve amiraller için hazırladıkları dosyada Başbakanlık Bilgi İşlem Merkezi’ni (BİMER) çok etkin bir şekilde kullandıkları ortaya çıktı. Gazeteci Süleyman Özışık, FETÖ’cü biri hakkında BİMER’e ihbarda bulunan bir vatandaşın hikâyesini yazmıştı. FETÖ’cü, BİMER’e yapılan ihbar metnini alıp vatandaşın karşısına dikilip, onu tehdit etmiş.

Partigöç’te çıkan general dosyalarında da FETÖ’cüler, BİMER’i etkin bir şekilde kullanmış. Önce BİMER’e ihbarda bulundurulup sonra o metni alıp harcamak istedikleri generalin dosyasına koymuşlar. Sadece BİMER mi? Bakın dosyalardaki diğer kumpas belgeleri neler:

– ‘TSK İhbar Hattı’na ihbarda bulundurup bunu dosyaya eklemek.

– Bir maksat için kurulduğu anlaşılan, zaman zaman internette yer alıp, bir süre sonra kaldırılan ‘TSK’da neler oluyor’, ‘TSK ihbar’ gibi internet sitelerinde yer alan ihbar mektupları.

– FETÖ’cü STK’larda görev yapan akademisyenlere o şahıslar hakkında yazı yazdırıp bunları delil olarak sunmak.

– Askeri birliklerden gönderilen ihbar mektupları.

Her şeyi yapmışlar. Tabii bir şeyi de eksik bırakmamışlar; general eşleri. Tasfiye etmek istedikleri generallerin eşleri hakkında, ‘konuşuluyor’, ‘deniliyor’ şeklinde özel yaşamıyla ilgili imalı mesajların yer aldığı kimliği belirsiz notlar.

Partigöç’te çıkan dosyadan son bir not daha.

15 Temmuz gecesinin kahramanlarından biri Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı, YAŞ’ta emekli edilecekler arasında yer alırken, onun yerine kim geliyor biliyor musunuz?

Astsubay Ömer Halisdemir’in alnından vurduğu darbeci General Semih Terzi.

Darbe başarısız oldu, Zekai Aksakallı korgeneralliğe terfi etti. Semih Terzi ise kendine darbeciler mezarlığında yer buldu.

1. Kaynak2. Kaynak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir