Home Belgeler & Haberler Emniyet Eski Genel Müdürü Celaleddin Lekesiz’in Meclis Darbe Komisyonuna Açıklamaları
Emniyet Eski Genel Müdürü Celaleddin Lekesiz’in Meclis Darbe Komisyonuna Açıklamaları

Emniyet Eski Genel Müdürü Celaleddin Lekesiz’in Meclis Darbe Komisyonuna Açıklamaları

0

Eski Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe girişimine ilişkin, Meclis Araştırma Komisyonu’na bilgi verdi.
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın 16 Temmuz sabahı saat 08.55 sularında kurtarıldığını söyleyen Lekesiz, “Kuvvet komutanlarının götürüldüğü Akıncılar, takviye gelenlerle beraber 300 kadar özel harekat polisi ile kuşatıldı. Özel Harekat Daire Başkanı 300 kişiyle içerdekileri kurtarırım dedi” diye konuştu.

FETÖ/PDY Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nda konuşan Eski Emniyet Genel Müdürü Lekesiz, 2014 yılından itibaren FETÖ’nün emniyetteki rütbeli üyelerinin ihraç edildiğini hatırlatarak, “EGM olarak bu yönde tespitlerimiz vardı. Atılmasaydı 15 Temmuz o gecenin çok daha hareketli olacağı ve lider kadro pozisyonundaki kişilerin emniyetteki diğer unsurları hareketlendireceği son derece açık” dedi.

“300 özel harekat polisiyle kuvvet komutanları kurtarıldı”

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar’ın 16 Temmuz sabahı saat 08.55’te kurtarıldığını ifade eden Lekesiz, operasyonun nasıl yapıldığı konusunda şunları söyledi:

“Detayları bende yok ama aynı yerde muhafaza edilmiş olan diğer kişiler Genelkurmay İkinci Başkanı ve kuvvet komutanlarının kurtarılmasına ilişkin çalışmaları biliyorum. Akıncılar’a götürdüler hepsini. Akıncılar takviye gelenlerle beraber 300 kadar özel harekat polisi ile kuşatıldı. Burada da 500 kadar darbeci vardı. Darbecilerden kendi özel kuvvetlerinden yetişmiş olanlarda kalabalıktı. Eskişehir’den kalkan uçaklar orayı yukarıdan epeyce dövüp, yumuşattılar. Daha sonra karada 300 kadar personelimiz orayı kuşattılar. Özel Harekat Daire Başkanı 300 kişiyle içerdekileri kurtarırım dedi. Ama çatışma çıkınca ne olacağını kestiremiyorsunuz”

Üyelerinin cebinde 10-15 kimlik olan bir örgüt

Lekesiz, FETÖ’nün delil üretmeye dayalı ve her bir üyesinin cebinde 10-15 kimlik taşıdığı bir örgüt olduğunu belirterek, kamu kurumlarına yerleşmesini 1966-1967 yıllarından itibaren ele almak gerektiğini kaydetti. Gezi olaylarında FETÖ’cülerin rolünü gördüklerini dile getiren Lekesiz, “Kurumlara yerleşirken yerleşmeyeceği kurum olmayacağını değerlendiriyor. Kendisine göre öncelik sıralaması yapıp hemen her kimlik altında değişik kurumlara yerleşebileceğini değerlendiriyor. Tüm bunları yaparken mukaddes kararına sığınır örgüt. Demokrasiden bahseder ancak yerleştikten sonra bunları tanımaz. Kamuda tanınmış kişilerle ilişki yönetimine üst düzeyde dikkat eder” diye konuştu.

Celalettin Lekesiz, 2014 yılından itibaren, 15 Temmuz 2016’ya kadar Emniyet Genel Müdürlüğü olarak FETÖ ile yapılan mücadeleyi anlattı. Lekesiz, şöyle konuştu:

“2014 yılından sonra 17-25 Aralık’ta örgüt Türkiye’nin geleceğine ilişkin haddini aşan cüretini ortaya koyduktan sonra ciddi çalışmalar yaptık. Bunların ileri gelenlerinden bin 859 kişiyi 15 Temmuz itibariyle birinci sınıf, tüm rütbeli ve polislerde var mevcut mevzuat çerçevesinde ya emekli ya ihraç ettik. Az bir bölümünü başka kurum kuruluşlara gönderdik ihraca uygun olmayanları. Başta hukuksuz dinleme olmak üzere ihraç etmek veya çıkarmakla yetinmedik ayrıca EGM’de kurduğumu bir büro aracılığıyla adli mercilerine de azami akılcı üslup içinde çalışmalarımızı yönetmeye çalıştık. Tarihten sonra ülkede 848 operasyon yapıldı, 5 bin 742 kişi gözaltına alındı. Bin 554 emniyetçi, geriye kalan toplumun diğer kesimleri. Bunların 1465’i tutuklandı. Yine 649 şirket, holding yurt hastane vb kurumlara operasyon yapıldı. 609′ una kayyum atandı. 38′ ine el konuldu. 80 ilde özel eğitim kurumlarına operasyonlar çalışmalar yapıldı. 5379 kişiye 8323 soruşturma açıldı. 15 Temmuz’a gelindiğinde emniyet teşkilatının önde gelenlerinin pek çoğu meslekten ihraç edildi. Gözaltına alındı veya arandığı için yurt dışında kaçmıştır. 15 Temmuz’ a gelene kadar olan hususun altını çizmekte yarar var.”

“11 Emir, 81 il emniyet müdürlüklerine verildi”

Celalettin Lekesiz, 15 Temmuz gecesi yaşadıklarını dakika dakika komisyonda paylaştı. Olaydan haberdar olmasının ardından EGM Kriz Merkezi’nde toplantı yaptıklarını söyleyen Lekesiz, şunları kaydetti:

“FETÖ’ye mensup askerler tarafından yapılan darbe girişimidir. Karşı çıkılacak ve silahla direnecektir gerekiyorsa. Bir polis bile darbeci askerlere teslim edilmeyecek, askerin garnizonları kuşatılacak mümkünse, dışarıya çıkıp hukuksuz haksız işlemlere müsaade gösterilmeyecek. MİT, TRT, Emniyet alanlarının etrafı sarılacak. zorlanması halinde silah kullanılacaktır dedik. 40 kadar daire başkanlığındaki tüm personel görev başı yapacaklar ve Türkiye genelinde depoların tamamı açılıp uzun namlulu silahlar personele dağıtılacaktır dedik. İllerde askerin sokağa çıkması halinde tüm polisleri silahla karşı çıkacağını, şehir merkezleri de inmesi engellenecek. Darbe girişimine teslim olmaya meyilli personel olursa derhal gözaltına alıkacaktır. 11 emir 81 il emniyet müdürüne iletildi. 22.40-24.00- emirler iletildi. E posta ile yazıldı. silah mühimmat personele dağıtıldı. Personelin çoğu doğu ve güneydoğudaydı. özel harekat açısından yetersiz kapasite vardı 10 zırhlı taktik araç hala şartları tamamlanmamasına rağmen hemen alınıp silahları montajlanıp kullanılan araçlar. Akıncı üssüne 3 bin vatandaş yönlendirildi. Akıncılar hava deposu etkisiz hale getirilerek uçakların etkisiz kalması sağlandı. Ancak daha önce 7 bin ton depoladıkları için istediğimiz sonucu sabaha kadar alamadık”

“Darbeden 20.30’dan itibaren haberleri var”

Lekesiz, daha önce FETÖ’den dolayı emniyetten tasfiye edilen polislerin, 15 Temmuz akşamı saat 20.30 sularında darbeden haberdar olduklarını savunarak, sözlerine şöyle devam etti: “Hemen hepsini 20.30’dan itibaren haberleri var. Aileleriyle vedalaşıyorlar silahlarını kuşanıyorlar. MİT, Emniyet, TEM, İstihbarat, EGM, içişleri Bakanlığı, gibi önemli yerlerin etrafından hazır olduklarını görüyoruz. 3’ünü o gece yakaladık istihbarat dairesi başkanlığı etrafındakileri. ByLock’tan haber veriyorlar, bilgilere zarar verilmemesi konusunda”

İl Jandarma Komutanı’nın çantasından çıkanlar

Bursa İl Jandarma Komutanı’nın darbeyi destekleyen konuşmalarından bahsedilmesi üzerine gözaltı emri verildiğini ve çantasında 81 ildeki sıkıyönetim komutanlarının isminin yer aldığı listenin bulunduğuna dikkat çeken Lekesiz, “Bursa İl Jandarma Komutanının darbeyi destekleyen konuşmalarından bahsedildi. Gözaltı yapın dedik. İlk kez darbe planları elde edildi çantasından resmi planlar belgelerde 81 ilde sıkı yönetim komutanı olarak yer alan isimler ortaya çıktı ne yapalım diye sordular. 81 il valiliğine verin süratle dedik. Listelerde adı geçen kişilerin derhal gözaltı yapılmasını iletin il müdürlerimize dedik. Sözde sıkıyönetim komutanları aynı gece içişleri bakanlığına bildirildi ve listedeki askerler jandarma komutanları görevden alındı.” diye konuştu.

“Özel harekat polislerini vurdular”

Lekesiz, 4 bin 500’ü henüz mezun olmamış özel harekat polisi dahil olmak üzere 7 bin 800 personelin Ankara’ya intikal ettirildiğini hatırlatarak, olay gecesi Özel Harekat Daire Başkanlığı’nda 85 personelin bulunduğunu kaydetti. Lekesiz, şunları aktardı:

“Toplam 85 personel var orada tamamına yakını terör bölgelerinde olduğu için bu 85 kişide uzun süredir orada görev yapan istirahat amaçlı gelen personeldi. Bunların 47’si şehit oldu. Hazırlananın jandarma genel komutanlığına gidiyorsunuz dediğimde işte bu göreve gelmek için hazırlanıyordu. Özel Harekat Polisleri. Jandarma genel komutanlığına operasyon düzenlemek içindir. Türkiye’ye hukuksuz talimatı gönderenlerin yaklaşık 20′ si ölü olarak ele geçirildi. 08.10 da aldılar burayı. O gece Türkiye’nin en uzun ve polisin en zor gecesiydi”

“Adil Öksüz’ün firarıyla ilgili özel bir birim kurduk”

Darbeyi Fethullah Gülen ile planlayan Adil Öksüz’ün kaçırılması noktasında emniyette iş birliği yapılıp yapılmadığına ilişkin soruyu yanıtlayan Lekesiz, “Somut bir tespitimiz yok. İstihbarat ve Terörle Mücadelede firar etmesinde kastı olanlar var mı diye özel birim kurduk. Yardımcı olanlar olabilir mi? Olabilir. Kapıyı kapatmamak lazım. 15 Temmuz’a gelindiğinde kurumlar içinde FETÖ ile mücadeleyi en üst düzeyde yapan kurumlardan biri EGM. Zaten EGM 15 Temmuz gecesi darbe girişimine sonuna kadar direnmiştir. Üst düzeyde bir tane bile il müdürü, daire başkanı darbeye destek vermemişse o ana kadar olan kararlılıktaki isabeti gösterir” ifadelerini kullandı.

“Sosyal medyadan çalıştılar”

Gezi olaylarında FETÖ’cülerin aktif rol oynadıklarını savunan Celalettin Lekesiz, açıklamalarını şöyle sürdürdü:
“Gezi’de yoğun şekilde tweet attıklarını gördük. Sokak gösterilerinin yoğunlaşması için sosyal medyada çalıştıklarını gördük. Özel bir örgütten bahsediyoruz. Komite karmaşık süreçleri yöneten farklı kimliklere giren örgütten bahsediyoruz. Görünmeyen yüzleriyle farklı işleri yapmaları mümkün. EGM olarak bu yönde tespitlerimiz vardı. 15 Temmuz gecesi atılmasaydı o gecenin çok daha hareketli olacağı ve lider kadro pozisyonundaki kişilerin emniyetteki diğer unsurları hareketlendireceği son derece açık. Demek ki bunu aşıp o mücadeleyi yürütenler bu konuda duyarlı kişiler. O gece MİT müsteşarıyla detaylı görüştük, karşılıklı paylaştık. Onların da yardım talepleri oldu takviye gönderdik. Son 2 yıldır içlerinde adam yerleştirmeye epeyce çalıştık”

Metnin orijinal ve tam halini kaynağından okumak için tıklayın

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir