Home Belgeler & Haberler Darbenin seyrini Bursa’daki ilk gözaltı etkiledi
Darbenin seyrini Bursa’daki ilk gözaltı etkiledi

Darbenin seyrini Bursa’daki ilk gözaltı etkiledi

0

FETÖ’nün darbe girişiminde görevli olduğu iddiasıyla Türkiye’de hakkında ilk yakalama kararı verilen komutanlardan Bursa Jandarma Alay Komutanı Albay Akkuş’un 15 Temmuz gecesi 01.00’de gözaltına alınması ve çantasında ele geçirilen doküman, bu girişimin seyrini değiştirdi – Makamında gözaltına alınan Akkuş’un yakalanacağını tahmin etmediği için darbe sonucu iş başına geçecek askerlerin isimlerinin yer aldığı sıkı yönetim atama listeleri ile bazı önemli dokümanı imha edemediği öğrenildi

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişiminde görevli olduğu iddiasıyla ülkede hakkında ilk yakalama kararı verilen askerlerden Bursa Jandarma Alay Komutanı Albay Yurdakul Akkuş’un 15 Temmuz gecesi 01.00’de gözaltına alınması ve çantasında ele geçirilen “yeni devlet yapılanması”na ilişkin dokümanın bu girişimin seyrini değiştirdiği bildirildi.

FETÖ’cülerin hain planını o gece evindeyken öğrenen Garnizon Komutanı Tümgeneral Seyfullah Saldık’ın derhal Jandarma Genel Komutanlığı’na geçerek nizamiyede Jandarma Özel Harekat (JÖH) timine kapıları tutturduğu, içeriye giriş çıkışları engellediği öğrenildi. Tümgeneral’in “Buranın komutanı benim. Siz de milletin ordususunuz. Bu hain kalkışmayı lanetliyorum” dedikten sonra gerekli emirleri vererek nizamiyedeki askerlerin şaşkınlığını giderdiği bilgisine ulaşıldı.

Ülke genelinde büyük endişenin hakim olduğu o karanlık gecede Bursa İl Jandarma Komutanlığı’nda da oldukça sıcak saatler yaşanmıştı. Sözde sıkıyönetim komutanı olan İl Jandarma Komutanı Albay Yurdakul Akkuş’un emrini iletmek üzere Tümgeneral Saldık’ın yanına giden bir uzman çavuşun, “Derhal odanıza gidin ve oradan dışarı çıkmayın” ifadelerini kullandığı, kahraman komutan Saldık’ın ise bu askeri “Ben kanunsuz emri tanımıyorum” diyerek yumruklayıp derdest ettiği ortaya çıktı.

Garnizon’da dik bir duruş sergileyerek darbecilere geçit vermeyen Tümgeneral Saldık daha sonra, ‘Ben buranın sıkıyönetim komutanıyım’ diyerek çıkıp gelen Albay Akkuş’u da yaka paça dışarı atarken, Albay Akkuş, sözde bildiriyi yanına alarak 1 teğmen ve 5 başçavuşla Osmangazi İlçe Jandarma Komutanlığı’na geçerek komutayı ele geçirmeye kalkıştı.

Öte yandan Vali İzzettin Küçük’ü arayıp bilgilendiren Tümgeneral Seyfullah Saldık, “Tüm birimlerinizle sizin emrinizdeyim. Darbeci Albay Yurdakul Akkuş ve beraberindekiler şu anda Osmangazi İlçe Jandarma Komutanlığı’nda hain planı uygulamaya geçirmeye çalışıyor. Emriniz olursa kendilerini gözaltına alalım” dedi ve Vali’nin emriyle hainler İlçe Jandarma Komutanlığı’nda yakalandı. Gözaltına alınan Albay Akkuş’un cebinden çıkan darbecilerin görev listesi de, o gece hainlerin oyununun yurt genelinde bozulmasını sağladı.

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığından alınan bilgiye göre, 15 Temmuz gecesi bir uzman çavuş, ülke yönetimine el konulduğunu ve sözde Bursa Sıkıyönetim Komutanlığına İl Jandarma Komutanı Albay Yurdakul Akkuş’un atandığını içeren bir bildiriyi Garnizon Komutanı Tümgeneral Seyfullah Saldık’ın yanına giderek verdi. Bildiriyi okuyan Tümgeneral Saldık, söz konusu uzman çavuşu yumrukla darbedip durumu İl Cumhuriyet Başsavcılığına bildirdi.

Bunun üzerine Akkuş hakkında aynı gün saat 24.00’ten önce gözaltı kararı çıkarıldı ve 01.00’de yakalandı. Akkuş, Türkiye’deki darbeci subaylar arasında ilk gözaltına alınan kişi oldu. Makamında gözaltına alınan Akkuş’un yakalanacağını tahmin etmediği için darbe sonucu iş başına geçecek askerlerin isimlerinin yer aldığı sıkıyönetim atama listeleri ile “yeni devlet yapılanması”na ilişkin dokümanı imha edemediği öğrenildi.

Akkuş’un çantasından çıkan dokümanda, sıkıyönetim sırasında başa geçecek 81 il valisi askerler, THY Genel Müdürü, Ziraat ve Merkez bankalarının genel müdürleri, darbecilerin yönetim planı şemaları, kritik komutanlıklar ve ülke genelinde kamu kurum ve kuruluşlarının başına geçecek isimlerin listesinin yer aldığı bildirildi.

1. Kaynak2. Kaynak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir