Home Belgeler & Haberler Darbecilere karşı duran komutan İsmail Metin Temel’i terörist diye öldürteceklerdi
Darbecilere karşı duran komutan İsmail Metin Temel’i terörist diye öldürteceklerdi

Darbecilere karşı duran komutan İsmail Metin Temel’i terörist diye öldürteceklerdi

0

Van’da Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimiyle ilgili soruşturmada, Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel’in darbeciler tarafından “terörist” diye öldürülmesinin planlandığı ortaya çıktı

Edinilen bilgiye göre, Van Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında 15 Temmuz’daki FETÖ’nün darbe girişimiyle ilgili yeni bilgilere ulaşıldı.

Silopi Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturma dosyasında ilçe sınırları içinde faaliyet gösteren Özel Kuvvetler Harekat Üssü Komutanlığında Özel Kuvvetler Harekat Komutanı olarak görev yapan Tuğgeneral Semih Terzi’nin darbeye iştirak etmek amacıyla Ankara’ya gittiği ve Özel Kuvvetler Komutanlığını ele geçirmeye çalıştığı sırada bir astsubay tarafından öldürüldüğü belirtildi.

GÜZERGAH DEĞİŞİKLİĞİ DARBECİLERİN PLANINI BOZDU

Soruşturma dosyasında yer verilen tespitlere göre, Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığının sorumluluk bölgesindeki Van, Siirt, Hakkari ve Şırnak’ta darbe hazırlığı yapan FETÖ, buna karşı çıkan Korgeneral Temel’i öldürmesi için 8 kişilik özel tim görevlendirdi.

Binbaşı İsmail Çevik komutasındaki 8 kişilik özel kuvvet timi, Terzi’nin talimatıyla Hakkari’den Siirt’e gitmesi beklenen Korgeneral Temel’i “terörist” diye öldürme planı yaptı.

Hakkari’deki Korgeneral Temel’i, Genelkurmay Başkanlığınca uçuşların yasaklanmasına rağmen helikopterle uçmasında bir sakınca olmadığını bildirerek özel timin beklediği Siirt’e gönderen darbeci askerlerin planı, komutanın havada kararını değiştirerek Van’a gitmesiyle bozuldu.

KOMUTANDAN “BU HAİNLERİ ETKİSİZ HALE GETİRİN” EMRİ

Suikast timi, “10049” kuyruk numaralı “Skorsky” tipi helikopterle Temel’in peşinden Van’a geldi. Uzun namlulu silahlar ve susturucu takılan tabancalar taşıyan askerleri helikopter pistinde gören bir grup asker duruma müdahale etti.

Korgeneral Temel’in, “Bu hainleri etkisiz hale getirin” talimatı verdiği emrindeki askerlerin gerçekleştirdiği operasyon sırasında geldikleri helikopterle havalanan ve aralarında Binbaşı İsmail Çevik’in de bulunduğu 8 kişilik tim, Şırnak’ın Silopi ilçesine indiklerinde gözaltına alındı.

Darbeci askerlerle iş birliği yaptığı ve Binbaşı Çevik’e gittiği illerde yardım ettiği gerekçesiyle Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığında görevli Kurmay Albay Murat Temiz de Van’da düzenlenen operasyonda “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü düzene karşı durmak ve FETÖ/PDY terör örgütü üyesi olmak” suçundan tutuklandı.

Soruşturma dosyasında 8 askerden oluşan timin Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından uçuş yapılmamasına ilişkin emre rağmen helikopterle hareket ettikleri ve yanlarında uzun namlulu silahlar, susturucu takılı suikast tipi tabancalar bulunmasına işaret edilerek, “Kolluk kuvvetlerinin ayrıntılı tutanağında belirtilen hususlar göz önüne alındığında, FETÖ/PDY silahlı terör örgütü tarafından verilen emir ve talimat üzerine Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı İsmail Metin Temel’e yönelik suikast girişimi söz konusudur. Bu girişim sırasında Binbaşı İsmail Çevik, Van’da görev yapan Kurmay Albay Murat Temiz ile iştirak birliği içinde hareket etmiştir.” ifadelerine yer verildi.

KOMUTAN BİZE “TERÖRİST” DEDİ

Darbe girişiminde bulunan şüphelilerden Binbaşı Çevik de ifadesinde öldürülen Tuğgeneral Terzi’nin, kendilerine, terör örgütüne yardım eden, bilgi sızdıran bir generalin öldürülmesi talimatını verdiğini ancak ismini iletmediğini ileri sürdü.

Çevik’in, “Komutanın Siirt’e gideceğini söyleyerek tim ayarlanmasını istedi. Siirt’e giderken telefonuma mesaj geldi ve komutanın Van’a gittiği iletildi. Komutan bize Van’da görev yapan ‘Murat’ ismindeki albayın bizi karşılayacağını söyledi. Van’a inerken askerler neden geldiğimizi sordu. Biz de hasta için geldiğimizi söyledik ve olayı geçiştirerek geri döndük. Darbeden haberimiz yoktu, ‘teröristlere yardım ediyor’ diye bu talimatın verildiğini biliyorduk. Darbe teşebbüsünde kullanıldığımızı sonradan öğrendik.” dediği öğrenildi.

KORGENERAL TEMEL, 2. ORDU KOMUTANLIĞINA ATANDI

Korgeneral Temel, FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanan 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti’nin yerine 2. Ordu Komutan Vekili olarak atandı.

Korgeneral Temel’in, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında Perşembe günü ilk kez Çankaya Köşkü’nde toplanacak Yüksek Askeri Şura’ya (YAŞ) da katılması bekleniyor.

Metnin orijinal ve tam halini kaynağından okumak için tıklayın

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir