Home Belgeler & Haberler Darbeci SAT ve SAS Komandolarının İtirafları
Darbeci SAT ve SAS Komandolarının İtirafları

Darbeci SAT ve SAS Komandolarının İtirafları

0

FETÖ’nün hain darbe girişimine katılan SAT ve SAS Komutanlığı’nın darbe girişimi için 2 ay önceden alarm sistemi kurduğu ortaya çıktı. SAT’çı Astsubay Hüseyin Demir ifadesinde 15 Temmuz gecesi Kuzey Deniz Saha Komutanlığı’ndan geçilen ‘Acilen birliklerinize dönün’ mesajının Mayıs ayında kurulduğunu bunun darbe için ön hazırlık olduğunu ifade etti. Komandoları örgütleyen Binbaşı Hakan Egemen’in 12-14 Temmuz tarihlerinde göreve gidecek timlere tatbikat yaptırdığı belirlendi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü 15 Temmuz darbe soruşturması kapsamında soruşturma kapsamında gözaltına alınan SAT ve SAS mensubu askerlerin verdikleri ifadeler bu kurumların FETÖ’nün çiftliği haline geldiğini gözler önüne serdi. Darbe girişiminin olduğu 15 Temmuz günü SAT’çı subaylara geçilen ‘Acilen birliğinize dönün’ mesajının Mayıs ayında kullanılmaya başlandığı ortaya çıktı. Gözü dönen FETÖ’ye bağlı abilerin SAT komandolarını darbe girişiminden önce ‘Sizi tutuklayacaklar’ diye tehdit ederek ters psikoloji uyguladıkları belirlendi. SAT’çıların örgütleme işini ise Binbaşı Hakan Egemen‘in üstlendiği belirlendi.

Beykoz’daki SAT Grup Komutanlığı’nda görevli Astsubay Hüseyin Demir‘de Hakimlik ifadesinde Vehbi olarak bildiği abinin evinde darbe gecesi Ümraniye’de buluştuklarını söyledi. Demir, “Abi beraberinde bulunduğu SAT’çılara ‘Yarın sizi tutuklayacaklar veya bu akşam da olabilir’ dedi. Sonradan anladığım kadarıyla bize ters psikoloji uygulandığına kanaat getirdim” ifadelerini kullandı.

MAYIS AYINDA HAZIRLIKLAR HIZLANDI

Bu konuşmadan sonra Keçilik’te bulunan SAT Komutanlığı’na gitmeleri gerektiği söylenen Demir, “Binbaşı Hakan Egemen’in bizi bilgilendireceğini söyledi. Kuzey Deniz Saha Komutanlığı’ndan tüm personel yürüyerek de olsa birliğine katılacak’ mesajı geldi. Bu mesaj sistemini Mayıs 2016’da kurdular. Bence bu darbe için bir ön hazırlıktı. 2012’ye kadar onlara mensup değildim. Astsubay Murat Yamandağ vasıtası ile sohbetlere katıldım. Psikolojik operasyon yaparak bizi kandırmaya çalıştılar. Devlet memuru olduğunu bildiğim ‘Ömer’ kod adlı Önder Yılmaz bizden sorumluydu” dedi.

“TANGO İLE HABERLEŞİYORDUK”

Tübitak’ta Kalite Güvence Sorumlusu olan Önder Yılmaz, örgüte bağlı SAT komandolarının abiliğini yapan isimlerden sadece bir tanesi. Tutuklanan Yılmaz ifadesinde, “İlk etapta 4 kişilik asker grubuyla başladım. Bunlar Beykoz Sat Grup Komutanlığı’nda görevlilerdi. 2 sene sohbet ettik daha sonra tayinleri çıktı. Onların yerine 5 SAT komandosunun daha geldi. ‘Yavuz’ kod isimli Nihat Mengi 13 Temmuz’da tabletime ‘Tango’ programını yükledi. Buradan haberleşiyorduk” ifadelerini kullandı.

“FETÖ’NÜN KUMANDASI DIŞARIDA”

2014 yılında Su Altı Savunma Grup Komutanlığı’nda göreve başladığını söyleyen Astsubay Selami Gül ise ifadesinde şunları söyledi: “Darbe girişimini televizyondan gördüm. 23.15’te Kuzey Deniz Saha Komutanlığı’nda herkesin görevinin başına geçmesi mesajı aldım. FETÖ, kumandası dış güçlerin elinde bulunan, kendi milletine bombalar atan, kurşun sıkan ülkeyi karıştırmaya çalışan bir terör örgütüdür. Çok pişmanım.”

“HAYATIN BOYUNCA GÖREMEYECEĞİN BİR GÖREV VAR”

Su Altı Savunma (SAS) komandosu Astsubay Ahmet Güngör ise ifadesinde, “Adil isminde sivil bir tanıdığım 14 Temmuz günü bana ‘Askeri bir personelin hayatı boyunca göremeyeceği bir görev var’ dedi. Ben de kabul ettim. 15 Temmuz günü için izin aldım. Murat Binbaşı bana, ‘Görev akşam olacak saatini bilmiyorum. Kavacık’tan seni alacağız’ dedi. Bana daha sonra ‘Koruyacağımız kişiyi 03.30 gibi alacaktık ama darbe oldu’ dedi ve dağıldık” dedi.

2 GÜN ÖNCE EĞİTİM YAPMIŞLAR

SAS komandosu Avşar Zırh ise mahkemedeki ifadesinde gecesi subayları örgütleyen Hakan Egemen ile bazı subaylar arasında yapılan konuşmaları anlattı. Zırh, “Darbe gecesi Hakan Egemen ile olan şahısların kendi aralarında ’12-14 Temmuz tarihleri arasında birlikte eğitim yaptırdığını ve bu eğitim dolayısıyla birlikten patlayıcı ve mühimmat çıkardıklarını ve göreve gidecek timlere dağıttıklarını duydum” dedi.

Soruşturma kapsamında tutuklanan SAT ve SAS komandolarının da bulunduğu isimler şu şekilde: Yusuf Baytar, Hüseyin Demir, Ahmet Güngör, Önder Yılmaz, Murat Yamandağ, Avşar Zırh, Selami Gül, Nihat Mengi ve Ahmet Taşçıoğlu

[url=http://www.yenisafak.com/gundem/mayista-basladik-2510941]Metnin orijinal ve tam halini kaynağından okumak için tıklayın[/url]

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir