Home Belgeler & Haberler Darbe Girişiminin İlk Şehidi Bülent Aydın
Darbe Girişiminin İlk Şehidi Bülent Aydın

Darbe Girişiminin İlk Şehidi Bülent Aydın

0

FETÖ’cü darbe girişimine karşı ilk şehit Genelkurmay Başkanlığı’nda verildi.

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak’ın koruma astsubayı Bülent Aydın, Karargâh’ta darbecilerle çatışırken şehit düştü. Eşi Şahnaz Aydın, o geceyi anlattı:

“1 ay önce ayağımdan ameliyat olmuştum. Eşim o gün sabah namazını kıldıktan sonra evden çıkmak üzere hazırlandı. Rahatsızlığım sebebiyle aylardır ayağa kalkamamama rağmen o gün eşimi ‘Allah işini rast getirsin’ diyerek uğurladım. Eşim, 5 yıl önce emeklilik hakkını elde etmesine rağmen çalışmaya devam etti. Açıköğretim Fakültesi’nde öğrenciydi, kendisini geliştirmeyi çok seviyordu. Şehit olduğu gün 4. Sınıf kitapları geldi. O kitapları halen hiçbirimiz açamadık.”

YARALI HALDE ÇATIŞTI

“Eşim ile saat 20.35 sularında telefonla konuştuk, işinin uzadığını söyledi. Onun sesini en son bu konuşmada duydum. Daha sonra Kara Kuvvetleri Komutanı Çolak’ı 21.45’te ‘toplantı var’ diye çağırmışlar. Çolak ile birlikte Genelkurmay’a girmeye çalışırken ‘tatbikat var’ diyerek içeriye almıyorlar. Çolak, başka bir kapıdan içeri girdiklerinde güvenli bölgede askerlerin birilerini kelepçelediklerini görüyorlar. Silahla girilmesi yasak olan güvenli bölgeye silahla giren vuruluyor. Eşim, bu olağandışı durumu görünce silahını alarak o hainlerle çarpışmak için güvenli bölgeye giriyor. Bu esnada bacağından vuruluyor. Yaralı olmasına rağmen o hainlerle çatışmaya devam ediyor. Daha sonra karın bölgesinden vuruluyor. ‘Genelkurmay’da çatışma çıktı’ denilen olay eşimin şehadet mertebesine erdiği bu andı.”

“Saat 22.00-22.30 arasında hainlerin darbe kalkışmasının ilk şehidi eşim Bülent Aydın oldu. Eşim, güvenli bölgeye silahla girmeseydi belki bugün hayatta olacaktı ama eşimin bu cesur davranışı darbeyi kamuoyunun duymasını sağladı. O gün eşim, arkadaşlarına ‘Bana bir şey olursa çantamı oğluma verin’ demiş. Eşimden oğluna yadigâr kalan çantada birkaç kişisel eşya, bir kalem, bir de su çıktı. Eşimin tabutundan, Gülhane’deki töreninde etrafa çok güzel bir koku yayıldı. Bu, şehitliğin kokusuydu… Şehadetinin 40. günü, 20. evlilik yıldönümümüzdü. O günü bir şehit düğünü yaparak geçirdim. Eşimle, onun şerefli hikâyesiyle ben de çocuklarım da sonsuz gurur duyuyoruz. Beni şehit eşi yaparak en güzel hediye ile taçlandırdı.”

Metnin orijinal ve tam halini kaynağından okumak için tıklayın

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir