Home Belgeler & Haberler FETÖ FETÖ - Genel Dahlan’dan FETÖ’ye finansal destek
Dahlan’dan FETÖ’ye finansal destek

Dahlan’dan FETÖ’ye finansal destek

0

Birleşik Arap Emirlikleri’nin, 15 Temmuz darbe girişiminden önce daha önce birçok operasyonda kullandıkları Dahlan aracılığı ile FETÖ’ye finansal destek sağladığı iddia edildi. Dahlan’ın 15 Temmuz’dan önce FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile temasa geçtiği ifade edildi.

muhammed-dahlanjpgPtsCwu18

FETÖ elebaşı ile temasa geçti

Middle East Eye’de yer alan habere göre, Birleşik Arap Emirlikleri, 15 Temmuz darbe girişiminden önce Dahlan aracılığı ile FETÖ ile işbirliği yaptı. Dahlan’ın darbe girişimi öncesi Pensilvanya’da yaşayan FETÖ elebaşı Gülen ile temas kurduğu öğrenildi. Haberde Dahlan’ın darbe girişiminin başlamasından haftalar önce darbecilere finansal destek için para yatırdığı ve ABD’de yaşayan bir iş adamının aracılığıyla Gülen ile görüşmeler gerçekleştirdiği belirtildi.

Middle East Eye, Dahlan’a yakın olan iş adamının kimliğinin MİT tarafından ortaya çıkarıldığını ifade ediyor.

BAE medyasından darbe propagandası

15 Temmuz darbe girişimin yaşandığı gece Dubai merkezli Al Arabiya ve Sky News Arabic, darbe girişiminin başarılı olduğu yönünde haberler servis etmişti. Aynı kanallar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ülkeden kaçtığını iddia eden haberlere yer vermişlerdi. Birleşik Arap Emirlikleri ise darbe girişiminin başarısız olduğunun anlaşılmasından 16 saat sonra darbeyi kınayan bir açıklama yapmıştı.

Mısır’da yaşıyor

Middle East Eye’nin haberine göre Birleşik Arap Emirlikleri yaşananlardan sonra şimdiye kadar destekledikleri Dahlan’dan uzak kalmaya yönelik yeni adımlar atmaya çalıştığı ve bu kapsamda Dahlan’ın ülkeden ayrılmak zorunda kaldığı belirtiliyor. Dahlan’ın şimdi darbeci Sisi tarafından yönetilen Mısır’da olduğu belirtiliyor.

Kaynak: Yeni Şafak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir