Home Belgeler & Haberler Atatürk Havalimanı’na hareket eden tankları egzozuna giysilerini doldurarak durdurdular
Atatürk Havalimanı’na hareket eden tankları egzozuna giysilerini doldurarak durdurdular

Atatürk Havalimanı’na hareket eden tankları egzozuna giysilerini doldurarak durdurdular

0

Tantuni ustası Danyal Şimşek ile restoran sahibi Mehmet Şükrü Kıntaş, darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz’da Atatürk Havalimanı’na hareket eden tankları, egzoz deliklerini giysileriyle tıkayarak durdurdu

Şanlıurfalı Şimşek ile Kıntaş, ilk gece askeri kalkışmayı arkadaşlarından öğrendikten sonra televizyonda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “darbe girişimine karşı sokağa çıkılması” çağrısı üzerine hemen harekete geçti.

Arabasıyla sokağa çıkarak, komşu ve yakınlarını darbe girişimine karşı uyaran iki esnaf, daha sonra buluştuğu vatandaşlarla Basın Ekspres Caddesi’ne ulaştı.

Caddenin trafik nedeniyle tıkandığını gören Şimşek ile Kıntaş, ters yöne geçerek, FETÖ üyeleri tarafından Atatürk Havalimanı’nı kontrol altına almak için görevlendirilen tankları önüne araçlarıyla barikat kurdu.

Diğer vatandaşlarla birlikte hareket eden Şimşek ile Kıntaş, burada ismini bilmedikleri bir tamircinin kendilerine aktardığı “Tankların çalışmasını durdurmak amacıyla egzoz ve filtresini kapatma” fikrini uygulayarak, yaklaşık 10 tankı havalimanına gitmeden durdurmayı başardı.

Vatandaşlar, daha sonra egzozu tıkanan tankın içine kirli hava dolduğu için dışarı çıkmak zorunda kalan bazı askerleri emniyet görevlilerine teslim etti.

“TANKLARI ÜZERİMİZE SÜRDÜLER”

Restoran sahibi Kıntaş, yaşadıklarına ilişkin yaptığı açıklamada, havalimanına yakında bir alanda askeri darbe girişiminde bulunanların tankları üzerine sürdüğünü belirtti.

Araç ve kamyonları tankların önüne çektiklerini ifade eden Kıntaş, “Acaba biz bu tankı nasıl durdurabiliriz?’ diye kendi kendimize sorarken oradan bir tamirci arkadaş, kendisini belki şimdi görsem yine hatırlamam. Belki Hızır Aleyhisselam’dır bilemem, ‘Şu egzozlara bir şeyler tıkarsanız, bu tanklar stop eder’ dedi. Arkadaşlarla elbiselerimizi çıkardık. Herkes elbiselerini, tişörtlerini bize uzattı. Tankın egzozuna bunları tıkayınca, filtrelerin üstünü elbiselerimizle kapattık. Bu şekilde tank 2-3 dakika sonra stop etmek zorunda kaldı.” diye konuştu.

Kıntaş, askerlerin tankın içinden havasızlık nedeniyle çıkmak zorunda kaldığını, yakaladıkları askerleri de vatandaşların linç etmesine fırsat vermeden polis ekiplerine teslim ettiklerini söyledi.

Caddede yaklaşık 10 tankı bu yolla durdurduklarını vurgulayan Kıntaş, “Elhamdülillah, bu şekilde bir tehlikeyi kendi çapımızda engellemiş olduk.” dedi.

Kıntaş ayrıca kendisine ait 12 restoran şubesinde tüm emniyet görevlilerini ağırlamak istediklerini ifade ederek, “Darbe yanlısı olmayan bütün askeriye ve emniyet mensupları, istediği köftecimize giderek, istediği kadar yiyebilir. Kardeşlerimiz ücretini 15-16 Temmuz akşamı ödemiştir. Hepsini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“SADECE BİR TANK VATANDAŞLARI ATLATABİLDİ”

Tantuni ustası Şimşek de darbe girişiminin başarısızlıkla sonuçlanması sonucu Allah’ın takdiriyle Türkiye’nin uçurumunun kenarından döndüğünü söyledi.

Şimşek, o gece sadece bir tankın vatandaşları atlatarak, Atatürk Havalimanı’na doğru geçebildiğini belirtti.

Tankların önüne konan araba sahibiyle yaşadıkları bir konuşmayı da anlatan Şimşek, şöyle devam etti:

“Tankın önüne konulan arabanın sahibi ürkek bir şekilde aracın içinde bekliyordu. Orada bir ağabeyimiz, bu arkadaşımızı cesaretlendirmek için ‘Bunun parası neyse ben vereceğim. Sen arabadan in, o dursun’ deyince çok örnek bir davranış göstererek, aracın tankların önünde kalmasını sağladı. Bu arabanın tankı yavaşlatmasını sağlamasıyla beraber insanlar tankın üzerine yığılmaya başladı. O sırada tank hareket halindeydi. İleri geri yaparak, insanları fırlatmaya çalışıyordu. O sırada tankın yanında biz vardık. Onlarca kişi gömlek, atlet ne bulurlarsa egzoza tıkamaya başladılar. O yetmedi tankın peteklerini kapattık.”

Şimşek, program sunucusu Bekir Develi’nin 15 Temmuz gecesi yaşananları anlattıkları bir videoyu sosyal medya hesabından paylaşınca vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştıklarını belirtti.

“Hepsinden Allah razı olsun. Onlarca yüzlerce insan vardı. Biz sadece orada bulunan onlarca kişinden biriydik.” diyen Şimşek, darbe girişiminin başarısız olmasını sağlayanlara teşekkür etti.

Metnin orijinal ve tam halini kaynağından okumak için tıklayın

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir