Home Belgeler & Haberler 15 Temmuz’un Sivil Yöneticileri
15 Temmuz’un Sivil Yöneticileri

15 Temmuz’un Sivil Yöneticileri

0

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü darbe girişimi soruşturması kapsamında, Akıncı Hava Üssü’nde kalkışmayı yöneten Adil Öksüz’ün de aralarında bulunduğu sivillerle ilgili çarpıcı ayrıntılar ortaya çıktı. Savcı Ramazan Dinç’in darbe girişiminin Hava Kuvvetleri Komutanlığı ayağına yönelik olarak yürüttüğü soruşturma kapsamında oluşturulan polis ve bilirkişilerden oluşan özel ekip, Öksüz’ün ABD seyahatleri başta olmak üzere tüm faaliyetlerini mercek altına aldı. İlk ABD ziyaretinin 1999 yılında olduğu belirlenen Öksüz’ün kullandığı 06 SIR 49 plakalı aracın PTS kayıtları incelendi. İncelemede, 27 Aralık 2015 tarihinde Ankara’daki ilk darbe toplantısının gerçekleştirildiği tespit edildi. Öksüz’ün Ankara’daki toplantının ardından ise 31 Aralık 2015’te ABD’ye gittiği anlaşıldı.

BATMAZ İLE BİRLİKTE GİTMİŞ

Darbe girişimi sonrasında Akıncı’da yakalanan ve tutuklanan Batmaz’ın da bir gün sonra yani 1 Ocak 2016 tarihinde ABD’ye gittiği ortaya çıkarıldı. Öksüz ABD’den 4 Ocak’ta dönerken, Batmaz’ın 5 Ocak’ta dönmesi ise dikkat çekti. Ankara’daki toplantının ardından gerçekleştirilen bu ABD ziyareti, darbeye hazırlık olarak değerlendirildi. Öksüz’ün ABD ziyaretinin ardından ise düzenli olarak Ankara’ya gelip gittiği belirlendi. Öksüz’ün 10-17-31 Ocak, 22 Şubat, 1-15-31 Mart, 6-25 Mayıs, 5-16 Haziran’da 06 SIR 49 plakalı aracıyla Ankara’ya geldiği ve burada toplantıları gerçekleştirdiği belirtildi. Öksüz’ün 15 Mart ve 16 Haziran’daki Ankara toplantılarının ardından ve son olarak 11 Temmuz’da ABD’ye gittiği tespit edildi.

Darbe girişimi için Adil Öksüz’le birlikte 7 kişilik bir ekibin görevlendirildiği belirlendi. Öksüz’ün bazı ziyaretlere bu 7 kişiyle gittiği de saptandı.

SON ABD DÖNÜŞÜ KAMERALARDA

143’üncü filoda, darbeyi Adil Öksüz ile Kemal Batmaz’ın birlikte yönettiği de ortaya çıkarıldı. Ankara Başsavcılığı’nın yürüttüğü darbe soruşturmasına ışık tutacak önemli görüntüler de ortaya çıktı. Son olarak 11 Temmuz’da ABD’ye gittiği belirlenen Adil Öksüz ve Kemal Batmaz’ın 13 Temmuz’da ABD dönüşü İstanbul Atatürk Havalimanı’nda birlikte kaydedilmiş görüntüleri de soruşturma dosyasına girdi. Görüntülere göre, uçaktan ayrı ayrı çıkan Öksüz ile Batmaz, kontrol noktasından geçerken de birlikte hareket etmiyor. Ancak kontrol noktasından geçen Batmaz’ın, Öksüz’ü beklediği görülüyor. Öksüz’ün çıkmasının ardından ise Batmaz iki bavuluyla peşine takılıyor. Daha sonra da Öksüz ve Batmaz’ın birlikte yürüdüğü ve konuştuğu görüntüler de kameralara yansıyor.

Öksüz’ün muadili

Savcılık kaynakları, ABD’ye darbe hazırlık toplantılarına katıldığı belirlenen Batmaz’ın Öksüz’ün muadili olduğunu belirtiyor. Kaynak Holding’e normal bir personel olarak giren ancak kısa süre içerisinde Kaynak Kağıt AŞ’nin Genel Müdürü olan Batmaz’ın 2015 yılının sonlarına doğru bu görevini bıraktığı ve emlakçılık yapmaya başladığı kaydedildi. Ancak herhangi bir arsa ya da ev alıp satmadığı anlaşılan Batmaz’ın darbede etkin rol alacağı için Kağıt AŞ’deki görevinden ayrıldığı değerlendiriliyor.

Şifredeki Kemal mi?

FETÖ’nün İstanbul’daki TSK sorumlularından biri olan “Cankurt” kod isimli şahsın, 7 SAT komandosuyla darbeden 2 gün önce bir araya geldiği ve “Cuma günü birisi gelecek, ‘Kemal’in selamı var’ diyecek. Onun her dediğini yapın” şeklinde şifre ilettiği ortaya çıkmıştı. Kalkışmayı yöneten isimlerden birinin de Kemal Batmaz olduğunun ortaya çıkmasının ardından şifreli mesajda geçen “Kemal”in, Batmaz olabileceği değerlendiriliyor.

Komutandan asker selamı

Savcılık, darbe girişiminin merkezi olarak gösterilen Akıncılar Üssü’nde en aktif olarak kullanılan 143. Filo’daki kamera görüntülerini de tek tek inceledi. 143. Filo’nun bir koridorunda kaydedilen görüntülere, 15 Temmuz gecesinin kritik ismi Kemal Batmaz da giriyor. Saat 21.50 sıralarında kaydedilen bir görüntüde, koşarak koridorda ilerlediği görülen Batmaz’ın telaşlı olduğu, yanında da cuntacıların yer aldığı görülüyor. Zaman zaman koridordaki cuntacılarla bir şeyler konuştuğu anlaşılan Batmaz, dönemin Akıncı Üs Komutanı Tuğgeneral Hakan Evrim ile de görülüyor. Bir karede ise Evrim’in koridorda karşılaştıkları Batmaz’a kafa selamı vermesi dikkat çekti. Ayrıca Batmaz’ın koridorda bekleyen cuntacı bir pilotun koluna dokunarak konuştuğu ve gelişmeleri sorduğu da görüntülere yansıdı.

Kara kutu Harun

Kamera görüntüleri, darbe girişiminin sabahında Akıncı Üssü’nde yakalanan sivillerden biri olan Harun Biniş’in aktif olarak Akıncı Üssü’nde darbe faaliyetine katıldığını da ortaya koydu. Saat 03.17 sıralarında kaydedilen bir görüntüde, Biniş’in asker olduğu değerlendirilen sivil giyimli bir kişi ve bir pilotla koridorda ilerlediği ve bir odaya girdiği görülüyor. Yaklaşık 2 dakika sonra odadan çıkan Biniş tek başına uzaklaşıyor. Gözaltına alındıktan sonra tanınmamak için saçını kestiği ve sakal bıraktığı öğrenilen Biniş, devletin zirvesinin kriptolu telefonlarının dinlemesiyle ilgili açılan dava kapsamında yargılanıyordu. Kaynak Holding bünyesinde çalıştıktan sonra FETÖ’nün dinleme üssü haline gelen TİB’in iletişim sistemlerinin kuruluşuna ön ayak olan Biniş’in, buradan ayrıldıktan sonra da ODTÜ TEKNOKENT’te çalışmaya başladığı belirtildi. Biniş’in, darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesi FETÖ üyeleri arasında iletişim ağını sağladığı, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın kabul etmesi durumunda da Gülen ile iletişimini sağlayacak kişi olduğu belirlendi.

Üçünden de aynı savunma!

Adil Öksüz’le birlikte Akıncı Üssü’nde yakalanan Kemal Batmaz ve Harun Biniş’in, Öksüz’le aynı savunmayı yaptıkları ortaya çıktı. Biniş ve Batmaz’ın da Öksüz gibi “Arsa bakmaya gittik” şeklinde savunma yaptıkları belirtildi. Bu da başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişinin ardından nasıl bir savunma yapmaları gerektiğinin planlandığını ortaya koydu.

Öte yandan soruşturma kapsamında Öksüz’ün Ankara’da 2 evde darbe toplantısı yaptığı belirlendi. Savcılık, dün de yapılan araştırmalar sonucu ulaşılan bulgular doğrultusunda operasyon düğmesine bastı. Darbe toplantılarının yapıldığı Ankara’daki 2 evi kiralayan ve kefil olan 5 kişi ile darbe hazırlık toplantıları için ABD’ye giden Öksüz’e eşlik eden 7 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Operasyonda 6 kişinin yakalandığı, diğer 6 şüphelinin de arandığı kaydedildi.

Metnin orijinal ve tam halini kaynağından okumak için tıklayın

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir