Home Belgeler & Haberler FETÖ 15 Temmuz Gecesi Siyasilerin Derdest Edilmesine Dair İddianame Tamamlandı

15 Temmuz Gecesi Siyasilerin Derdest Edilmesine Dair İddianame Tamamlandı

0

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 15 Temmuz darbe girişimine yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, darbe girişiminin başarılı olması halinde Jandarma Okullar Komutanlığı’nda planlanan; Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve bazı siyasilerle idarecilerin derdest edilmesine yönelik iddianame tamamlandı. İddianamede yer alan 13 şüpheli için 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 22,5 yıla kadar hapis cezası istendi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu’nda görevli savcı Ali Alper Saylan tarafından hazırlanan iddianamede, aralarında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın eski Başdanışmanı Orhan Yıkılkan’ın da bulunduğu 13 şüpheli yer aldı. 15 Temmuz gecesi darbeciler tarafından derdest edilmeleri planlanan Adalet Bakanı Bozdağ, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek’le dönemin Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, Terörle Mücadele Dairesi Başkanı Turgut Aslan, İstihbarat Daire Başkanı Engin Dinç ve Özel Harekat Daire Başkanı Turan Aksoy ise iddianamede müşteki olarak yer aldı.

ESKİ KURMAY ALBAY’IN ARACINDA ELE GEÇİRİLDİ
İddianamede, derdest planlarını ortaya çıkaran bilgilerin 15 Temmuz’un ardından yapılan aramalar sırasında Jandarma eski Kurmay Yarbay Ali Bozgeyik’e ait araçta ele geçirildiği belirtildi. İsim, telefon numarası, adres, talimat ve planlamanın yer aldığı bilgi notundan hareketle derdest ve kaçırma planlarına yönelik soruşturma başlatıldığı ve aralarında başka soruşturmalarda da şüpheli bulunan 13 kişi hakkında dava açıldığı belirtildi.

Mahkemeye gönderilen iddianamenin kabul edilmesi halinde 13 şüpheli, ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’, ‘TBMM’yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasına engellemeye teşebbüs’, ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasına engellemeye teşebbüs’ ve ‘Silahlı terör örgütüne üye olma’ suçlamalarıyla yargılanacak.

kaynak:Özkan ARSLAN / ANKARA, (DHA) – ANKARA

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir